a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهموسیقینگاهی به نمایشگاه «گسست محسوس»

نگاهی به نمایشگاه «گسست محسوس»

نگاهی به نمایشگاه «گسست محسوس»

نمایشگاه «گسست محسوس» با نمایش ۱۳ اثر از سه نسل هنرمندان معاصر ایران، تاثیر هنر آمریکا را بر آثار هنرمندان معاصر ایران بعد از جنگ جهانی دوم مورد توجه قرار داده است.

به گزارش ایسنا ‌و به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، در روزهایی که همچنان تب انتخابات در آمریکا تند است و دنیا برشی نوظهور از فرهنگ آمریکایی می‌بیند، نمایشگاهی در گالری طراحان آزاد به همت تکین آغداشلو با عنوان «گسست محسوس» به نمایش درآمد که تاثیر هنر آمریکایی پس از جنگ جهانی دوم را بر هنرمندان ایرانی روایت کرد.

در این نمایشگاه آثاری از رضا آرامش، سینا چوپانی، قاسم حاجی زاده، خسرو حسن زاده، هدی زرباف، کوروش شیشه گران، طلا مدنی، امیر کمند، هومن مرتضوی، فرهاد مشیری، شیرین علی آبادی، محمد رضا میرزایی، نیکزاد نجومی و منوچهر یکتایی به نمایش گذاشته شده بود.

تکین آغداشلو که خود هنرمند و طراح متولد تهران، فارغ التحصیل کارشناسی هنرهای تجسمی از دانشگاه رایرسون تورنتو و این سومین نمایشگاهی است که کیوریتوری می‌کند، در بخشی از صحبت هایش یادآور می‌شود: برای این نمایشگاه یک دوره مطالعه و کار پژوهشی تاریخی و تئوریک کردم تا بتوانم متناسب با امکانات و محدودیت‌های موجود مجموعه‌ای را انتخاب کنم و نمایش دهم که نماینده سبک‌ها، دیدگاه‌ها و نسل‌های مختلف هنر ایران باشد. در روند انتخاب ده‌ها هنرمند مورد نظر من بودند که در یک پروسه حذفی با توجه به در دسترس بودن آثار و ارتباط آنها و امکانات نمایش به مجموعه حاضر رسیدیم.

رزیتا شرف جهان، مدیر گالری طراحان آزاد نیز درباره برگزاری نمایشگاه «گسست محسوس» می‌گوید: موضوع این نمایشگاه درخور توجه است، زیرا هرچند که ما همیشه از تأثیر هنر غرب بر هنر ایران صحبت کرده‌ایم، اما هیچ‌وقت به‌طور روشن از تأثیر هنر امریکا بر هنر ایران صحبت نشده است. شاید در دوره‌ای هنر ایران تحت تأثیر اروپا بود اما در دوره‌هایی به شکل کاملاً واضح تحت تأثیر هنر امریکا قرار گرفت. درباره این مسئله هیچ‌وقت پژوهشی صورت نگرفته بود و به نظرم این نمایشگاه می‌تواند شروعی برای پاسخ دادن به سوالاتی در این زمینه باشد.

انتهای پیام

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید