a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهموسیقیدرگذشت عکاس سرشناس ارمنستانی – ایسنا

درگذشت عکاس سرشناس ارمنستانی – ایسنا

درگذشت عکاس سرشناس ارمنستانی – ایسنا

زاون سارکسیان از عکاسان سرشناس ارمنستان درگذشت.

آدیس عیسی قلیان ـ عکاس و روزنامه نگار ـ این خبر را اعلام کرد.

سارکسیان مدیر و موسس موزه «سرگئی پاراجانف» ایروان و از دوستان نزدیک این فیلمساز ارمنی بود.

آدیس عیسی قلیان در توضیح عکسی که برای خبر درگذشت سارکسیان در اختیار ایسنا قرار داد، خاطرنشان کرد: «در این عکس این عکاس فقید را در سال ۲۰۱۴ می‌بینیم که به خبرنگار روزنامه آلیک درباره قابی از پاراجانف می‌گوید که خودش ثبت کرده است. در این عکس پاراجانوف در حال برگزاری مراسم تشییع جنازه خودش در خیابان‌های ایروان است. دسته عزاداران از دوستان نزدیک پاراجانف بودند که البته به گفته عکاس مردم عادی هم گاهی گروه را همراهی می‌کردند.
زاون در ادامه داستانی را نقل می‌کند که در آن پاراجانف در حالت درازکش در تابوتی قرار گرفته و به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد. او در جواب خبرنگاری که پرسیده بود چرا در تابوت خوابیده، می‌گوید: در حکومتی زندگی می‌کنیم که فقط با آدم مرده کاری ندارد. من الان در آزادی مطلق خودم هستم.»

زاون سارکسیان از علاقمندان هنر ایرانی بود. رفاقت او با عباس کیارستمی باعث شد آثاری از این هنرمند شاخص ایرانی در موزه پاراجانف جایگاه دائمی خود را داشته باشند. سارکسیان در زمان حیاتش عنوان کرده بود که بیش از ۳۰ اثر از عباس کیارستمی در این موزه نگهداری می‌شود. او در کنار عکاسی و موزه داری، در دوران جوانی از چهره‌های شناخته شده گروه‌های زیرزمینی راک شوروی بود.

انتهای پیام 

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید