a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهماهنامهآذر۹۹تریبون آذر۹۹کرونا و سینما؛غم نان یا غم جان؟

کرونا و سینما؛غم نان یا غم جان؟

کرونا و سینما؛غم نان یا غم جان؟

 

 

دفتر سینمایی دیدگاه بازیگران درباره کار در دوران کرونا را بررسی می کند؛

کرونا و سینما؛غم نان یا غم جان؟

سایه ویروس کرونا بر سر سینمای ایران. کرونا در حالی که جان بسیاری از هم وطنانمان را گرفت و بسیاری را مبتلا کرد اما در برخی زمینه ها تأثیرات متفاوتی داشته که مهم ترین آنها سینما و تئاتر است.کرونا علاوه بر اینکه جان بسیاری از بازیگران و کارگردان های مشهوری مانند کامبوزیا پرتوی،خسروسینایی و پرویز پورحسینی را گرفت به اقتصاد سینما نیز ضربات سنگینی وارد کرده است. در شرایط کنونی بسیاری از عوامل سینمایی باید بین سلامت و اقتصاد یکی را انتخابت کنند تا پاسخگوی شرایط زندگی خود باشند. به همین دلیل «دفتر سینمایی» دغدغه های هنرمندان کشور درباره کار در وضعیت کرونا را مورد بررسی قرار داده است.

لاله اسکندری پس از مثبت شدن تستش در صفحه شخصی اش در اینستگرام نوشت: نگران دوستان و همکاران خوبم در سریال در حال فیلمبرداریم هستم که در چند روز گذشته همراهم بودند و من بی‌اطلاع از داشتن کرونا در کنارشان بودم.»

نوید محمد زاده نیز عنوان کرد: «در تئاتر به ما یاد دادن بازیگر در حین کار، حق نداره مریض بشه. از تمام همکاران درجه یک خودم بابت تاخیر پیش اومده عذرخواهی می‌کنم. قول میدم قوی برگردم، جبران کنم».

شهره سلطانی در این زمینه معتقد است: امثال ما باید کار کنیم تا درآمد داشته باشیم.این بازیگر که پیش‌تر دچار کرونا شده است.هیچ کس بدش نمی‌آید در این شرایط خطرناک در خانه بماند و  سلامت خود را از بیماری و و ویروس حفظ کند ولی ما ناگزیر به کار کردن هستیم. از روز اول به ما گفته‌اند باید در هر شرایطی، سلامت خود را حفظ کنید. بازیگران تئاتر در موقعیت‌های بسیار دشواری روی صحنه رفته‌اند؛ زمانی که عزیزی را به خاک سپرده‌اند، بیمار بوده‌اند یا به هر دلیلی شرایط سختی داشته‌اند زیرا در تئاتر اصل این است که بازیگر فقط وقتی مرده باشد، می‌تواند روی صحنه نرود و ما با این فرهنگ بزرگ شده‌ایم. حالا هم وقتی اجازه تولید پروژه‌های هنری را بدهند، ما نیز برای گذران زندگی، کار خواهیم کرد ولی امیدوارم همه مردم سلامت باشند چراکه کرونا بیماری وحشتناکی است.

مهران احمدی اما بازیگری بود که نسبت به اظهارات وزیر بهداشت برای کارکردن بازیگران در دوران کرونا اعترض کرد. احمدی در این زمینه در صفحه شخصی اش نوشت:«جناب آقای وزیر لطفا از خودتان و خانواده محترمتان مایه بگذارید و لطفا در کارهایی که هیچ تخصصی ندارید اصلا و ابدا اظهار نظر نفرمائید. شما مگر در مورد کار بازیگری که نه می‌شود و نه می‌تواند پروتکل‌های بهداشتی را در آن رعایت کرد اطلاعات کافی دارید که دستور می‌دهید. مگر تا به‌حال یک بار هم که شده یک دقیقه در این شرایط سر صحنه بوده‌اید که از جان ما و خانواده‌هایمان که در خطر جانی قرار دارند مایه می‌گذارید. پس اگر نمی‌دانید بدانید که ما نه می‌توانیم ماسک بزنیم نه می‌توانیم به درستی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم نه غذا و پذیرایی که از ما می‌شود تحت کنترل و نظارت ما قرار دارد و نه رفت و آمدمان».

متفاوت ترین واکنش اما مربوط به لیلا اوتادی بود. وی در صفحه اینستگرامش نوشت:«بعضیا ظاهرا از کرونا گرفتن هم نمیگذرند برای جلب توجه فالور.با امید بهبودی برای اونهایی که واقع گرفته اندو روزها و هفته ها عذاب می کشند، بفرمایید چطور مریضید که وقت عکس و پست و استوری دارید؟ و اگر واقعا مریضید؟برید خونتون بخوابید ان شاالله خدا شفا بده. از از ورزشکار و هنرمند و اهالی کوچه و بازار، دو روزه کرونا میگیرن، خبر ساز می شوند و به زندگی برمی گردند.دیگران رو …تصور کردن اندازه داره!! گرچه با این کار ثابت می کنن خودشون…هستند، که حتی از شایعه برای سلامتیشون نمیگذرن! انشاالله خداوند شفای عاجل و عقلی و جسمی عطا کند.

لیلا بلوکات بازیگری است که به دلیل کارهای عام المنفعه و حضور در بین کودکان معلول به کرونا مبتلا شده بود. بلوکات یک استوری در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت که از ابتلای او به کرونا خبر می‌داد. او در متن استوری خود از مردم عاجزانه خواسته بود تا نکات بهداشتی را رعایت کنند و این بیماری را دست کم نگیرند. بلوکات آن طور که گفته در سفری که به مشهد برای دیدار با بچه‌های معلول داشته، این بیماری دامنش را گرفته است. مدت کوتاهی بعد یک فایل صوتی هم از او در فضای مجازی دست به دست شد که توصیف احوالاتش از روز‌های آغشته به کرونا بود، اینکه روز‌های سختی را می‌گذراند و حتی برای چند ساعت بینایی خودش را از دست داده است. خوشبختانه در نهایت این مبارزه به نفع او تمام می‌شود و در ویدئوی دیگری که در فضای مجازی بارگذاری کرد از حال خوب خودش گفت و اینکه توانسته است این دوره دوست نداشتنی را پشت سر بگذارد.

بهاره رهنما اجازه نداد شوهر سابقش یک روز هم در صدر اخبار بمونه و خیلی سریع با ابتلایش به کرونا دوباره تمام توجه‌ها را معطوف خودش کرد. وقتی که خبر ابتلای بهاره رهنما به کرونا با ازدواج دوباره همسر سابقش، پیمان قاسم خانی و آمیخته شد. او با انتشار عکسی از خود در اینستاگرام نوشت که روز هفتم قرنطینه و روز چهاردهم علائم کرونا را می‌گذراند. او همچنین نوشت از آنجایی که عادت ندارم جز شادی و خبر‌های خوب چیزی منتشر کنم، خواستم بگم که رو به بهبودی ام.

رضا بهرام اول آهنگ «نگار دردِت به جونوم» ش منتشر شد و بعد خبر ابتلای خودش به کرونا. ابتلای این خواننده دهه هفتادی به ویروس کووید ۱۹ خیلی زود در صدر اخبار قرار گرفت و مدیر برنامه‌های او هم این ماجرا را تأیید کرد. رضا بهرام بعد از گذشت مدتی از دوران بیماری اش ویدئوی کوتاهی از خود درحالی که یک ماسک زیر چانه اش بود منتشر کرد و در آن اشاره کرد ۱۳ روز است که به کرونا مبتلا شده است و در قرنطینه خانگی به سر می‌برد. او ضمن اینکه از همه افرادی که نگرانش بودند، تشکر کرد، ادامه داد: «با همه وجودم از همه مردم خواهش می‌کنم که این ویروس جدی را جدی بگیرند.

لازم به ذکر است محمدرضا گلزار، نوید محمدزاده، لاله اسکندری، مهران رجبی، لیلا بلوکات، یکتا ناصر، بهاره رهنما، نرگس محمدی، علی اوجی، بهنوش بختیاری، بهروز بقایی، اتابک نادری، امیر کاظمی، فقیهه سلطانی، شهره سلطانی، دنیا مدنی و … تنها بخشی از بازیگران سینما و تلویزیون ایران هستند که با کووید ۱۹ دست و پنجه نرم کرده‌اند.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید