a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهسینمای جهانمستندی از زندگی قهرمان دهه شصتی‌ها که هنوز هم پرطرفدار است!

مستندی از زندگی قهرمان دهه شصتی‌ها که هنوز هم پرطرفدار است!

مستندی از زندگی قهرمان دهه شصتی‌ها که هنوز هم پرطرفدار است!

مستند «داستان کافی» به کارگردانی حنظله تاج الدینی روایتی متفاوت از زندگی یک عالم بزرگ است. کسی که به سخنرانی‌های روشنگرانه‌اش در سال‌های قبل از انقلاب مشهور است و نقش‌به‌سزایی در افشای ظلم پهلوی داشت. این فیلم مستند در بخش مسابقه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد. 

تاج الدینی کارگردان این فیلم مستند درباره سوژه این اثر گفت: در این فیلم روایتی از زندگی مرحوم حجت الاسلام کافی را می‌بینیم، فردی که سخنرانی‌های پرشور او در سال‌های قبل از انقلاب بسیار معروف بوده و هنوز هم در بسیاری از استان‌های کشورمان صوت سخنرانی‌های او پرطرفدار است. در این مستند، فعالیت‌های انقلابی آقای کافی، اعلامیه‌ها و سخنرانی‌هایش را می‌بینیم و به نظرم اولین فیلمی است که فعالیت‌ها و تأثیرگذاری ایشان را در پیروزی انقلاب اسلامی به نمایش می‌گذارد. 

وی اضافه کرد: همیشه در فیلم‌هایم این دغدغه را دارم که قهرمانان کشورم را به مخاطبین معرفی کنم. برای مثال در مستند «راه رهایی» داستانی از زندگی امام خمینی را می‌شنویم و یا در دیگر فیلم مستندم، «دستمال سرخ‌ها» سراغ زندگی قهرمانانی رفتیم که مخاطب را شگفت‌زده می‌کنند.‌ در مستند «داستان کافی» هم سراغ فردی رفته‌ایم که برای دهه شصتی‌ها یک قهرمان به حساب می‌آید، چرا که نوار سخنرانی‌های آقای کافی در دهه ۱۳۶۰ هنوز بسیار پرطرفدار است و خیلی‌ها او را دوست دارند. جالب است بدانید که هنوز هم در خواجه ربیع مشهد که زادگاه ایشان است، فایل‌های سخنرانی ایشان به فروش می‌رسد و طرفدار دارد. همه این عوامل باعث شد که چنین شخصیتی برایم جذاب شود. 

این مستندساز درباره روند تولید مستند «داستان کافی» گفت: از مرحوم کافی یک نگاتیو بسیار قدیمی وجود دارد که مربوط به صحنه‌ای در مهدیه است که روی منبر می‌رود و سخنرانی می‌کند. چون این نگاتیو به خوبی نگهداری نشده بود، تقریباً یک دقیقه از آن احیا شد که در فیلم از آن استفاده کردیم. این مقدار از آرشیو بسیار کم است و خیلی هم تصاویر جذابی نبود. تصاویری هم که داشتیم بسیار کم و کم کیفیت بود. تنها راه باقی‌مانده برای ما بازسازی بود. به نظرم در ساخت فیلم برای علما، انتخاب روش بازسازی درست نیست. معتقدم یا نباید از بازسازی استفاده کنیم و یا زمانی که استفاده می‌کنیم به درستی انجام شود.

۵۸۵۸

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/07/06 00:00
شماره خبر : 32767
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=32767
بدون نظر

پیام بگذارید