a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهسینمای جهاناعتراض سینماگران فرانسوی به منتقدان « خوشگل ها » / آزادی هنر را محدود نکنید!

اعتراض سینماگران فرانسوی به منتقدان « خوشگل ها » / آزادی هنر را محدود نکنید!

اعتراض سینماگران فرانسوی به منتقدان « خوشگل ها » / آزادی هنر را محدود نکنید!

صنف کارگردانان، مؤلفان، و تهیه‌کنندگان فرانسه (L’ARP) با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ ۱۵ سپتامبر از انتشار فیلم جنجالی «خوشگل‌ها» به کارگردانی «میمونا دوکوره» دفاع کرد. این فیلم ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹) از نت‌فلیکس پخش شد و از آن زمان به بعد انتقادات شدت پیدا کردند. معترضین معتقدند که فیلم مروج نگاه جنسی به کودکان است. اصناف فیلمسازی فرانسه اما می‌گوید اعتراض به «خوشگل‌ها» حمله‌ای به آزادی هنر است که از سوی محافظه‌کاران آمریکا صورت می‌گیرد.

در این بیانیه‌ آمده است: «در حالی که اغلب محافظه‌کاران آمریکایی درخواست کرده‌اند فیلم «خوشگل‌ها» تحریم شود، ما مایلیم از «میمونا دوکوره» کارگردان فیلم که برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردانی از فستیوال ساندنس شده حمایت کنیم. این فیلم که در فرانسه تولید و سپس برای پخش در آمریکا خریداری شده، نشانه‌ی آزادی بیان ناگزیر است که سینما، به علت لزوم اجرای دمکراسی باید از طریق آن به موضوعات ناخوشایند بپردازد. ما همواره در کنار کسانی خواهیم بود که از این آزادی در آثارشان حمایت می‌کنند و آن را گسترش می‌دهند.»

 

اعتراضات علیه «خوشگل‌ها» ۲۰ آگست با انتشار پوسترهای که ریاست نت‌فلیکس به ناشایست بودن‌شان اعتراف کرد آغاز شد. این در حالی بود که بسیاری از منتقدین باور داشتند که فیلم دقیقاً نگاه جنسی به کودکان را به چالش کشیده است. «تد کروز» سناتور آمریکایی حتی با ارسال نامه‌ی به «وزارت دادگستری» آمریکا خواستار آغاز تحقیقات در مورد تولید و پخش این فیلم شد.

 

«دیوید گرومباک» مدیرعامل کمپانی «باک فیلمز» سرمایه‌گذار فرانسوی فیلم در مصاحبه با «ورایتی» می‌گوید اتهام ترویج نگاه جنسی به کودکان «رسوایی‌آور» است:‌ «به نظر من اعتراضات از جناح راست صورت می‌گیرد – محافظه‌کاران افراطی. اما خوشحالیم که نت‌فلیکس فیلم را در پلتفرمش حفظ کرده و علی‌رغم این مسائل از آن حمایت می‌کند. ما باید برای محافظت از آزادی فیلمسازان مقاومت کنیم و متحد باشیم. نه فقط برای فرانسه بلکه هالیوود.»

 

گرومباک ادامه می‌دهد: «به «جودی فاستر» فکر کنید که وقتی در فیلم «راننده تاکسی» نقش یک فاحشه را بازی کرد ۱۲ ساله بود، یا فیلم «میس سان‌شاین کوچک»، یا فیلم‌های بی‌شمار دیگری که اگر در معرض این نوع محافظه‌کاری قرار بگیرند تحریم خواهند شد. در آن صورت اجازه ساخت فیلم در مورد سقط جنین، خشونت و… را نخواهیم داشت، زیرا برای تقبیح یک موضوع باید آن را نشان داد.»

 

دوکوره نیز در مصاحبه با مجله‌ی «زورا» می‌گوید: «کسانی که این جنجال را به راه انداختند فیلم را ندیده‌اند. نت‌فلیکس از من و مردم عذرخواهی کرده. امیدوارم که این افراد حالا که فیلم بیرون آمده آن را ببینند. دوست دارم واکنش آن‌ها را ببینم وقتی که متوجه می‌شوند هر دی ما در یک سمت از جبهه‌ی مبارزه علیه سکشوالیزه کردن کودکان قرار داریم.»

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1399/06/27 09:07
شماره خبر : 4059

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=4059
بدون نظر

پیام بگذارید