a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهسینمای ایرانگرفتن استعلام برای تماشاگران جشنواره تئاتر فجر

گرفتن استعلام برای تماشاگران جشنواره تئاتر فجر

گرفتن استعلام برای تماشاگران جشنواره تئاتر فجر

حضور خبرنگاران در جشنواره تئاتر فجر دست‌کم تا همین چند سال پیش یکی از دغدغه‌های برگزارکنندگان این جشنواره بود.

ظرفیت اندک سالن‌های نمایشی از یک طرف و شمار زیادی از تماشاگران که شامل گروه‌های مختلفی همچون هنرمندان، مهمانان خارجی، گروه‌هایی از شهرهای دیگر، اهالی رسانه، دانشجویان و تماشاگرانی که بلیت خریده بودند، کار را برای ستاد برگزاری این جشنواره و بویژه روابط عمومی آن دشوار می‌کرد.

به گزارش ایسنا، خبرنگارانی که در سال‌های دورتر پیگیر اخبار جشنواره تئاتر فجر بودند، صف‌های طویلی را که پشت در سالن‌های تئاتر بسته می‌شد، به یاد دارند. آنها این را هم به خاطر دارند همین که به زمان برگزاری جشنواره تئاتر فجر نزدیک می‌شدیم، نگهان سر و کله خیل عظیمی از خبرنگاران که در طول سال هرگز در سالن‌های تئاتر دیده نمی‌شدند، به سمت روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی روان می‌شد.

 در آن دوره‌ها همیشه تلاش بر این بود تا ردیفی ویژه خبرنگراران تعریف شود. این اتفاق معمولا رخ می‌داد هرچند گاهی آن ردیف ویژه، پاسخگوی همه خبرنگاران حاضر نبود و گاهی هم افرادی غیر از اهالی رسانه بر صندلی‌های آن جا خوش می‌کردند.

با این همه در سال‌های اخیر به دلیل کم‌فروغ شدن جشنواره تئاتر فجر، حضور اهالی رسانه در این رویداد، دیگر یک مشکل بزرگ نیست . غایب بودن بسیاری از هنرمندان شناخته شده تئاتر در این جشنواره، پر شمار بودن نمایش‌های بخش مرور و اجرای نمایش‌های ضعیف در بخش بین‌الملل، از مهم‌ترین دلایل اقبال اندک خبرنگاران برای حضور در این جشنواره است. این کم رغبتی زمانی بیشتر می‌شود که جشنواره‌های تئاتر و فیلم فجر همزمان باهم برگزار شوند؛ وضعیتی که سال گذشته وجود داشت و امسال نیز تکرار شده است.  

اما مهم‌ترین ویژگی جشنواره امسال علاوه بر همه موارد یاد شده، وجود مهمان ناخوانده‌ای به نام کروناست. هرچند تعطیلات مداوم تئاتر در یک سال گذشته، دلتنگی و اشتیاقی را برای حضور در سالن‌های نمایش ایجاد کرده ولی از سوی دیگر اعتمادسازی و جذب دوباره تماشاگر گریزپا به سالن تئاتر، خود مساله‌ای مهم است. از این نظر، حضور خبرنگاران در جشنواره تئاتر فجر بار دیگر به یک دغدغه تبدیل شده است. هرچند جنس این دغدغه کاملا با سال‌های پیش تفاوت دارد.

در شرایطی که سالن‌های تئاتر از امروز، ۲۹ دی ماه بار دیگر فعالیت خود را از سر می‌گیرند، برگزارکنندگان جشنواره سی و نهم تئاتر فجر نیز اعلام کرده‌اند که برای حضور خبرنگاران در این رویداد، راه حل‌هایی اندیشده‌اند. در خبری که از سوی روابط عمومی این جشنواره منتشر شده، آمده است که با ارائه سازوکاری براساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مرحله ثبت نام اهالی رسانه برای تماشای آثار سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از روز سه شنبه ۳۰ دی(فردا) آغاز می‌شود و تا روز جمعه ۳ بهمن ماه ادامه دارد. 

روابط‌عمومی این جشنواره، با توضیح نکاتی درباره حضور اهالی رسانه در این رویداد، عنوان کرده است که شرایط امسال به گونه‌ای است که ستاد جشنواره نمی‌تواند همانند سال‌های گذشته اصراری بر حضور خبرنگاران در سالن‌های جشنواره داشته باشد. به همین جهت و به منظور تماشای آثار جشنواره امسال کدی در اختیار آنان قرار خواهد گرفت که با آن می‌توانند آثار جشنواره را از بستر فضای مجازی و در پلتفرمی که معرفی خواهد شد، تماشا کنند اما برای بهره‌مندی از ظرفیت ۵۰ درصدی صندلی‌ها لازم است که نسبت به ثبت‌نام در این فضا برای دریافت بلیت اقدام کنند.

امسال برای حضور خبرنگاران، کارتی صادر خواهد شد که معرف آنان خواهد بود و برای حضور در فضاهای عمومی تالارها تعریف شده است اما تماشای نمایش‌ها به صورت حضوری صرفا از طریق ارائه بلیت الکترونیکی اتفاق خواهد افتاد که از طریق کد دیگری به جز کدی که در بند یک توضیح داده شد، قابل دسترسی است.

در ادامه این توضیحاتی، خطاب به خبرنگاران آمده است: یکی از الزامات وزارت بهداشت جهت بازگشایی تماشاخانه‌ها و بهره‌مندی از ظرفیت ۵۰ درصدی ارائه کد ملی افرادی است که متقاضی حضور در تالارها می‌شوند همانند نظام خرید بلیت هواپیما و قطار با استفاده از کد ملی، از سیستم آزمایشگاهی و بیمارستانی کشور در مورد مبتلایان و گذشتن ۱۴ روز از زمان تست مثبت کرونا استعلام گرفته می‌شود.

دو بخش آپلود «معرفی نامه رسانه» و «نمونه کارهای مرتبط با حوزه تئاتر یا جشنواره تئاتر فجر» برای خبرنگاران محترم خبرگزاری‌های رسمی و رسانه‌هایی که صفحه سینما و تئاتر مستقل دارند، الزامی ندارد.

اهالی رسانه و نمایندگان خبری آن‌ها می‌توانند از روز سه شنبه ۳۰ دی تا جمعه ۳ بهمن با مراجعه به سایت https://fitf.theater.ir/fa/form_data/add/form_id=162 نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و وارد کردن اطلاعات خود اقدام کنند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود.

انتهای پیام 

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1399/10/29 11:54
شماره خبر : 18666
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=18666
بدون نظر

پیام بگذارید