a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهسینمای ایرانسروی که به نام اکبر عالمی کاشته شد/ خاموشی روایتگر مینوی خرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سروی که به نام اکبر عالمی کاشته شد/ خاموشی روایتگر مینوی خرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سروی که به نام اکبر عالمی کاشته شد/ خاموشی روایتگر مینوی خرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، به مناسبت درگذشت اکبر عالمی مستندساز و مجری برنامه‌های تلویزیونی، چهره ها، نهادها و صنوف مختلف فقدان این هنرمند را تسلیت گفتند. زنده یاد اکبر عالمی متولد سال ۱۳۲۴ مدتی قبل به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد و بامداد روز سه شنبه ۲۲ مهر دار فانی را وداع گفت.

معاون صدای رسانه‌ ملی

در پیام تسلیت علی بخشی‌زاده معاون صدای رسانه‌ ملی آمده است:

«بسمه تعالی

بازگشت همه به سوی اوست

با نهایت تاثر و تاسف، درگذشت هنرمند ارزشمند کشورمان مرحوم مغفور دکتر اکبر عالمی را تسلیت می‌گویم.

چه باسعادتند انسان‌هایی که انسان‌سازند و به گونه‌ای زندگی می‌کنند که پس از مرگ هم نام و یادشان جاودانه می‌ماند. دکتر عالمی به عنوان آموزگاری عاشق که در مسیر آموزش و تدریس و تالیف و ترجمه، یادگاران فرهنگی و هنری فراوانی را از خود به جای گذاشت و به خصوص در سال‌های پس از انقلاب منشاء خدمات فراوان شد، از جمله این انسان‌های سعادتمند بود.

از خداوند تبارک و تعالی برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و برای تمامی بازماندگان، دوستداران و شاگردان آن عزیز، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌کنم.»

موسسه هنرمندان پیشکسوت

پیام سیدمحمد طباطبائی حسینی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز به شرح زیر است:

«خبر درگذشت استاد اکبر عالمی در امتداد خبرهای تلخِ این روزها غم را برای اهالی هنر استمرار بخشید. گویی قرار نیست کام‌مان تلخ نباشد. بعضی غم‌ها چنان در وجود آدمی ته‌نشین می‌شود که به زودی فراموش نخواهد شد؛ غم فقدان استاد اکبر عالمی از آن جنس است. همانطور که حسن خلق، تواضع و مهربانی او در مواجهه با دیگران، شور و هیجانی که از دیدن آثار هنرمندان جوان داشت و تلاش همواره‌اش برای کمک به آنها هرگز فراموش نمی‌شود. استاد اکبر عالمی فقط عکاس یا سینماگر یا استاد دانشگاه نبود؛ همه این‌ها بود و چیزی فراتر از این‌ها. او یک هنرمند به معنای واقعی کلمه بود. اینجانب ضمن عرض تسلیت به هنرمندان و شاگردان و علاقه‌مندان و به ویژه خانواده محترم ایشان برای استاد اکبر عالمی آمرزش الهی خواستارم.»

انجمن مدرسان سینما

در متن پیام انجمن مدرسان سینما آمده است:

«تنها خداست که می ماند

از شمارِ دو چشم، یک تن کم
و ز شمار خرد هزاران بیش!

دکتر اکبر عالمی، استاد بی همتای سینما و تلویزیون، یکی از اعضای برجسته انجمن مدرسان سینما، به دیدار حق شتافت و آسمانی شد.

استاد عالمی، عضو فرهنگستان هنر و فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سال های ۸۶-۷۹، گذشته از توانمندی های انکارناپذیرش در هنر عکاسی، مستندسازی و به ویژه امور فنی لابراتور و چاپ فیلم در اجرای کارشناسانه برنامه ها تخصصی سینما در برنامه های تلویزیونی پرطرفداری همچون «هنر هفتم» و «آن روی سکه» منتقدی تیزبین و نکته یاب بود که به دلیل مجموعه توانمندی ها و دانش وسیع اش در عرصه سینما، به معنای واقعی پدر معنوی اهالی سینما به شمار می آمد و بسیاری از سینمادوستان، در دهه های گذشته، به مدد این استاد فرزانه بود که با راز و رمزهای جادوی پُرشگفتِ هنر هفتم آشنا شدند.

اگرچه فقدان این استاد ارزنده، برای خانواده گرانقدر آن روانشاد و همچنین برای همه دوستان و آشنایان و دوستداران استاد دکتر عالمی نازنین، به راستی ضایعه ای دردناک و جبران ناپذیر است، با این همه، امیدواریم که با پشتوانه تصاویر روشنی که از گشاده رویی، مهربانی و لبخند همیشگی و خوش بیانی او تا همیشه در خاطر خواهیم داشت، بتوانیم اندکی از سنگینی طاقت سوز این رنج گران بکاهیم. با امید به شادی روح آن استاد فرزانه در سایه رحمت و مغفرت الهی، برای خانواده گرامی ایشان و همه دوستدارانشان تندرستی و شکیبایی فراوان آروز داریم.»

انجمن صنفی انیمیشن

پیام انجمن صنفی انیمیشن به شرح زیر است:

«غم درگذشت استاد اکبر عالمی با هیچ کلام و مرهمی تسکین نمی یابد. به پاسداشت تمامی این سال‌ها که سرو بلند قامت انیمیشن ایران زحمت تعلیم و هدایت فعالان این عرصه را به دوش کشید، هیات مدیره انجمن صنفی انیمیشن به نمایندگی از خانواده بزرگ و داغدار انیمیشن ایران، یک نهال سرو را به نام ایشان بر زمین کاشت تا یادمان نرود ریشه‌هایی را که از حضور چنین استادانی در خاک هنر ایران می‌دوند.

نهال شماره ۵۱۴۲، استاد اکبر عالمی»

گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر

محمدمهدی حیدریان رئیس گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، درگذشت اکبر عالمی، مستندساز، استاد دانشگاه تربیت مدرس، منتقد و پژوهشگر حوزه سینما را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

«إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

امروز روز تلخی برای سینمای ایران بود. عالمی از عالم سینما چهره برکشید. دکتر اکبر عالمی، استاد مهربان و متواضع و بااخلاق، خیل دوستان و شاگردان و علاقه‌مندان سینما را تنها گذاشت. سینمای نوین ایران بی‌شک مرهون تلاش‌های ویژه آموزشی و پژوهشی اوست. او با ذهنی فعال و قدرت بیانی کم‌نظیر پل ارتباطی دانشجویان بسیاری با سینما بود. امروز کمتر فعال سینمایی است که عرصه‌های حضور او را درک نکرده‌ باشد. او تصویری قدرتمند از سینمای جهان و ایران برای مخاطبان خود ارائه می‌داد و دانشی ارزشمند به دانشجویان خود عرضه می‌کرد. او با روحیه پژوهشی، آینده‌نگری هنری و زیبایی‌شناسی قدرتمند، مزرعه‌ای پُرثمر در فضای سینمای کشور به یادگار گذاشت.

گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر که بارها و بارها از حضور موثر ایشان بهره برده بود، فقدان این استاد آگاه، پژوهشگر و دانش‌پژوه، مولف و مستندساز را که همیشه سرشار از عواطف انسانی نسبت به سینماگران و سینمای ایران بود و به حق در سینمای نوین ایران نقشی ارزشمند داشت، به دانشگاهیان، سینماگران و علاقه‌مندان سینما و جامعه هنری کشور تسلیت می‌گوید. مزرعه دانش سینمایی مرحوم دکتر عالمی همیشه سبز و گسترده باد!»

انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی

در پیام تسلیت انجمن منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی آمده است:

«روحش شاد و یادش گرامی. تسلیت تسلیت تسلیت. بزرگمرد عرصه سینما، ما را تنها گذاشت و چه حیف و صد حیف که رفت. خیلی خیلی خیلی زود و ناباورانه. تسلیت به کل سینمای ایران. روحش شاد و یادش گرامی.»

هیات مدیره و هیات موسسان انجمن عکاسان ایران

متن پیام تسلیت هیات مدیره و هیات موسسان انجمن عکاسان ایران برای درگذشت اکبر عالمی به شرح زیر است:

«استاد دکتر اکبر عالمی روایتگر مینوی خرد، این عالمِ خردمند و عالِمی هنرمند، تن را در میان زمینیان رها کرد، بر هُمای جان نشست و از عالم خاک پَرکشید. دگرباره فقدان انسان و اندیشمندی سترگ، جامعه هنری ایران را در فراق خود به سوگ نشاند. استاد و آموزگاری بزرگ، شاگردان مدرسه عشق و هنر را با این بیت به سوی خود و آینده فراخواند:

آن علم که در مدرسه آموخته بودیم

در میکده از ما نخریدند به جامی

انجمن عکاسان ایران که یکی از ثمرات زندگی پربار این دردانه دوران است، در آستانه گذر از نخستین دهه آغاز به کار خود، یکی از موسسان و بزرگترین حامی خود را امروز در کنار خود ندارد. استاد عالمی تا واپسین روزها و پیش از شدت گرفتن این بیماری نفس‌گیر، پیگیر و جویای حال انجمنی بود که شالوده آن را با تلاش خود، دوستان و شاگردانش پی ریخته بود.

انجمن عکاسان ایران درگذشت این گوهر نایاب عکاسی امروز ایران، طراح دوره تحصیلات تکمیلی عکاسی در دانشگاه‌های هنری ایران، نویسنده، مترجم، مولف، عکاس، فیلمساز، دانشیار دانشگاه و عضو هیات موسس انجمن عکاسان ایران را به ملت بزرگ ایران، هنرمندان و عکاسان سراسر ایران تسلیت می‌گوید.»

انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح

در متن پیام تسلیت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح آمده است:

«ضایعه تاسف بار درگذشت دکتر اکبر عالمی مولف و منتقد سینما و استاد بزرگ عرصه فرهنگ وهنر را تسلیت گفته و علو درجات برای روح آن عزیز از درگاه خداوند منان خواستار است.

استاد عالمی به عنوان عضو شورای سیاستگذاری در ادوار مختلف، با جشنواره هنر مقاومت و همچنین انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح همکاری داشته است.»

رئیس دانشگاه صدا و سیما

در پیام تسلیت شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما آمده است:

«بسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

خبر اندوه‌بار درگذشت دانشمند فرهیخته و هنرمند فرزانه، جناب آقای دکتر اکبر عالمی، داغی بر سینه اهالی هنر و رسانه و شاگردان آن استاد بزرگوار و بزرگ‌منش نشاند.

او که در عشق و وفاداری به میهن، تلاش خستگی‌ناپذیر و خدمت صادقانه، اخلاق علمی و سخاوت در انتقال دانش و تجربه و تعهد حرفه‌ای کم‌نظیر و نمونه بود، سرانجام جان خود را نیز در راه ثبت حقیقت و روایت جهاد سلامت و ایثار و فداکاری کادر درمانی کشور در هنگامه شیوع بیماری کرونا فدا کرد.
دکتر عالمی در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی با وجود امکان مهاجرت و کار در دانشگاه‌ها و مراکز هنری ممتاز جهان، در وطن خود ماند و در آموزش اولین نسل از فیلمسازان مسلمان و انقلابی که بعدها از هنرمندان صاحب‌نام کشور شدند، اهتمام ورزید. در سال‌های دفاع مقدس نیز در مقام مدیریت لابراتوار صدا و سیما در ظهور و چاپ انبوه نگاتیوهای مستندسازان جنگ خدمات ارزشمندی ارائه کرد و در صیانت از میراث تاریخی و تصویری انقلاب و دفاع مقدس خالصانه کوشید.

به عنوان یک شاگرد کوچک از خیل انبوه شاگردان ایشان، فقدان این چهره برجسته دانشگاهی، هنری و رسانه‌ای کشورمان را به خانواده استاد، جامعه دانشگاهیان، هنرمندان و اهالی رسانه تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه ایزد منان برای ایشان علو درجات و رحمت و مغفرت واسعه و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.»

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1399/07/23 12:32
شماره خبر : 5636
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=5636
بدون نظر

پیام بگذارید