به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم نوستالژیا، دومین جشنواره فیلم نوستالژیا که ۳۰ شهریورماه تا ۳ مهر ۱۴۰۰ به دبیری محمد قانع‌فرد در میلان ایتالیا برگزار شد، جمعه شب دوم مهر با حضور اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، تعدادی از فیلمسازها و داوران این دوره جشنواره نوستالژیا به پایان رسید.

دومین جشنواره فیلم نوستالژیا روز شنبه ۳مهر با نمایش فیلم‌های بخش رقابتی به کار خود پایان داد.

دومین جشنواره فیلم نوستالژیا در سه بخش فیلمنامه، فیلم بلند و فیلم کوتاه برگزار شد. در این دوره جشنواره، ۱۴۷۲ اثر شامل فیلمنامه و فیلم کوتاه و بلند داستانی به دبیرخانه ارسال شد که از بین آنها، ۳ فیلمنامه، ۷ فیلم سینمایی و ۲۸فیلم کوتاه انتخاب شدند.

بنابر گفته دبیر این رویداد فرهنگی، جشنواره بین المللی فیلم‌های ایرانی نوستالژیا میلان ایتالیا به نوبه خود تابش روشنی برای فیلم‌های ایرانی در سطوح بین المللی است که به عنوان اولین جشنواره فیلم‌های ایرانی در ایتالیا محسوب می شود.

این جشنواره با هدف ایجاد فضای نوستالژیک برای ایرانیان شمال ایتالیا و ارائه بخشی از فرهنگ و هنر ایران به ایتالیایی‌ها راه اندازی شده و در ۲ بخش رقابتی کوتاه و بلند برگزار شد.

در  مراسم پایانی این رویداد فرهنگی برگزیدگان در سه بخش فیلمنامه، فیلم بلند و فیلم کوتاه معرفی و از آنها تجلیل شد. اسامی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شد:

فیلمنامه:

فیلمنامه «جاشو» نوشته اشکان چاووشی از ایران برنده بهترین فیلمنامه کوتاه شد.

فیلم بلند:

فیلم سینمایی «امواج نرم دریای دوست»، جایزه بهترین فیلم بلند سینمایی به کارگردانی امیر کاوه و تهیه‌کنندگی امیر کاوه و مصطفی محمدخانی محصول مشترک ایران و ایتالیا اهدا شد.

در این بخش، همچنین جایزه صلح جشنواره نوستالژیا به فیلم «سیمین» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مرتضی آتش‌زمزم تعلق گرفت.

فیلم‌ کوتاه بخش مسابقه:

جایزه بهترین فیلم کوتاه به فیلم کوتاه «شورشی» به کارگردانی پی یر فیلیپ شوونی از کانادا اهدا شد.

در بخش فیلم کوتاه، همچنین جایزه ویژه دبیر جشنواره فیلم نوستالژیا به فیلم کوتاه «برادر» به کارگردانی بپه توفارولو از ایتالیا رسید.

بر اساس اعلام محمد قانع‌فرد دبیر دومین جشنواره فیلم نوستالژیا، فیلم‌های کوتاه بخش غیررقابتی حاضر در دومین دوره جشنواره نوستالژیا در زمانی مناسب نمایش داده خواهند شد که اطلاع‌رسانی می‌شود.

جشنواره فیلم نوستالژیا، اولین جشنواره فیلم‌های ایرانی در ایتالیا است که با هدف ایجاد فضای نوستالژیک برای ایرانیان شمال ایتالیا و ارائه بخشی از فرهنگ و هنر ایران به ایتالیایی‌ها راه اندازی شده است و در ۲ بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه و بلند برگزار می‌شود.۱۴