a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهسی و نهمین جشنواره فیلم فجربرگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از منظر منتقدان سینما

برگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از منظر منتقدان سینما

برگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از منظر منتقدان سینما

در گزارش اختصاصی سینما آفیس میخوانید:

“الزام به برگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از منظر منتقدین سینما “‌

مازیار فکری ارشاد


نویسنده و منتقد سینما:
نمایش آثار برای اهالی رسانه و منتقدین در دو سینمای مجزا تصمیم خوبی است

حقیقت این است که همواره در برگزاری چنین رویدادهایی نه نقطه نظرات منتقدان سینما و اصحاب رسانه درنظرگرفته می شود و نه ایشان تصمیم گیرنده اند.
شاید با توجه به وضعیت ناپایدار کنونی که اعلام می کنند شکننده است و هر آن امکان اوج گرفتن بیماری در کشور وجود دارد بهتر این بود که تا واکسیناسیون سراسری کشور صبر می کردند و یا لااقل تا زمانی که به وضعیت پایدار برسیم دست نگه می داشتند.
اما به این دلیل که تاکنون هیچ یک از تصمیمات قطعیت ندارد و منوط به کسب مجوز و تایید ستاد ملی کروناست آنهم به فاصله ی تنها ۵ روز مانده به برگزاری جشنواره، نمی توان خیلی در این زمینه به قطعیت اظهارنظر کرد.
نکته حائز اهمیت این است که امثال تصمیم گرفته اند که فیلم ها برای اهالی رسانه و منتقدین در دو سینمای مجزا به نمایش درآید و این تصمیم بسیار خوبی است. به طبع خبرنگاران به جهت برگزاری نشست های خبری و پوشش رسانه ای در برج میلاد حاضر می شوند و منتقدان سینما که برای فیلم ها می نویسند نیز در فضای آرام و به دور از هیاهو در پردیس ملت به تماشای آثار خواهند نشست.
در نهایت برگزاری جشنواره فیلم فجر به عنوان مهمترین رویداد سینمایی کشور همواره هیجان انگیز است.

 

آرش خوشخو


سردبیر و مدیر مسئول روزنامه هفت صبح و منتقد سینما:
مقاومت در برابر برگزاری جشنواره را درک نمی کنم

باید به شیوه ی برگزاری جشنواره دقت کرد اینکه شیوه ی برگزاری و نحوی اجرای آن چگونه است و کمیت و کیفیت این دوره در سازوکار برگزاری جشنواره چقدر در نظر گرفته شده است.
این مقوله را باید از تجربه ی یکماه پیش در برگزاری جشنواره سینما حقیقت به کار بست. اینکه برگزاری چنین رویدادهای فرهنگی در کشوری که بیش از یکسال سینماهای آن به دلیل کرونا تعطیل بودند، می تواند شور و نشاط خاصی به بدنه ی جامعه ببخشد. چرا که مردم ‌نیاز دارند بعضا چنین اتفاقاتی به جهت تزریق نشاط به جامعه برگزار شود. اما نحوی برگزاری آن مهم است. نحو برگزاری جشنواره سینما حقیقت مدل خوبی بود. این جشنواره بشکل برخط برگزار شد. این در حالی ست ک در سینمای داستانی مدل آنلاین و برخط می تواند تبعات قضایی و حقوقی چون دانلود و قاچاق آثار به دنبال داشته باشد. تصور نمیکنم برگزاری جشنواره با رعایت پروتکل های بهداشتی و کسب مجوز از ستاد کرونا پیامد منفی به دنبال داشته باشد.
اما اکنون که تصمیم به برگزاری گرفته اند و از قرار تعدادی فیلم آنهم برای تعداد اهالی رسانه به شکل محدود به نمایش درآید را به فال نیک میگیرم.
از طرفی فیلمسازان و تهیه کنندگانی که همواره تاکید به حضور در جشنواره داشتند و نمایش در جشنواره را سکوی خوبی برای اقبال عمومی میپندارند، می تواند اغنا کننده باشد.
با این وجود هرگز حجمه و مقاومت هایی که در مقابل برگزاری جشنواره ایستادگی می کنند را هرگز درک نکرده ام.

 

احمد طالبی نژاد


منتقد سینما:
لجاجت در برگزاری جشنواره شائبه برانگیز است

حقیقت این است که با توجه به شرایط کنونی جامعه و شیوع کرونا در جهان از طرفی و از طرفی دیگر همچنان که خیلی از بزرگترین رویدادهای سینمایی جهان چون جشنواره کن و… برگزار نشد مدیران و سیاست گزاران فرهنگی کشور در حوزه ی سینما بهتربود تا این چنین عجولانه تصمیم به برگزاری جشنواره در چنین شرایطی اتخاذ نکنند.
چرا که برگزاری جشنواره در شرایط کنونی شائبه هایی را به دنبال خواهد داشت.
اینکه از بودجه فرهنگی کشور ، سهمی برای جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شده و این بودجه حتما باید هزینه شود آنهم در هر شرایطی!
خب این شائبه ها توسط مدیرانی که در این شرایط به برگزاری جشنواره لجاجت نشان می دهند بی پاسخ مانده و لازم است رفع ابها کنند.
از سویی خیلی دیگر از جشنواره های سینمایی کوچک و بزرگ جهان به دلیل همدلی با ملت های جهان و کادر درمانی که مدتهاست زیر فشار و حجم سنگین خدمات رسانی کمر خم نکرده اند تصمیم گرفتند که امثال را در سکوت بسر برند.
مگر یکسال جشنواره برگزار نشود چه پیامدهای منفی و برهم زننده ای خواهد داشت؟
آیا به جز اینکه برگزاری در چنین اوضاعی شان و مرتبه ی جشنواره را مخدوش کند دستاورد دیگری خواهد داشت؟
شاید برخی بر این باورند که پس از تعطیلی یکساله ی سینماهای کشور با برگزاری چنین رویدادی می توانند رونق را به بدنه سینمای ایران بازگردانند. اما این به حقیقت تصور اشتباهی است. حقیقت این است که رونق باید از مسیر تهیه، تولید و اکران شکل بگیرد.
به هر حال اکنون که تصمیم گرفته شده که در شرایط کنونی و به هر نحوی جشنواره برگزار شود، ما به عنوان منتقد سینما و یکی ارکان اصلی این هنر حمایت خود را از آن دریغ نخواهیم کرد.

محمد دانشور

سینما آفیس

 

 

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1399/11/07 01:47
شماره خبر : 19845
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=19845
بدون نظر

پیام بگذارید