a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهانیمیشناز شیراز تا فراسوی مرزها همراه با شاعر بزرگ ایرانی

از شیراز تا فراسوی مرزها همراه با شاعر بزرگ ایرانی

از شیراز تا فراسوی مرزها همراه با شاعر بزرگ ایرانی

انیمیشن «سفرهای سعدی» به تهیه‌کنندگی الهام نادری فرید و با مروری بر ماجرای سفرهای شاعر نامدار ایرانی در ۲۶ قسمت در صداوسیمای استان فارس تولید شده و همزمان با سالروز بزرگداشت سعدی از تیزر این انیمیشن رونمایی شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس به نقل از روابط عمومی پروژه، همزمان با سالروز بزرگداشت شاعر نامی ایران سعدی شیرازی، اولین تیزر رسمی انیمیشن «سفرهای سعدی» که در ۲۶ قسمت برای اولین بار به ماجراهای سفرهای این شاعر بزرگ می پردازد، رونمایی شد.

سید عباس فاطمی رئیس مرکز سیمای استان ها در ارتباط با تولید این انیمیشن عنوان کرد: مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» به مناسبت سالروز بزرگداشت سعدی شیرازی، در صدا و سیمای مرکز استان فارس تولید شده است و این مجموعه قدرت و توانمندی گروه‌های تولیدی استانی را در هنر و صنعتی فناورانه و دانش‌بنیان پویانمایی نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه سعدی نقطه عطفی در زبان فارسی به شمار می‌رود، گفت: این شاعر شیرین‌سخن، حکمت و اندیشه را به صورتی در بوستان به قلم آورده که برای مردم عادی نیز قابل فهم باشد، بر این اساس مجموعه پویانمایی سفرهای سعدی نگاهی متفاوت به حکایت‌های بوستان سعدی داشته و با اقتباس از آثار و حکایت‌های بیان شده توسط این شاعر بزرگ فارسی‌زبان، داستان خود را روایت می‌کند.

وی ادامه داد: ویژگی مجموعه سفرهای سعدی این است که این شاعر، خود در دل ماجراها نقش دارد و تنها راوی قصه‌ها نیست.

فاطمی با بیان اینکه روایت داستانی این پروژه از شیراز آغاز می‌شود و قصه با استناد به اسناد تاریخی و کتاب‌های سعدی در مسیر سفر او در جریان است، عنوان کرد: چیزی که کار را برای گروه تولید این مجموعه دشوار می‌کرد خلاصه و موجز بودن برخی حکایت‌ها بود که در یک جمله و حتی چند کلمه دنیایی از پند و اندرز را انتقال می‌داد و از آنجا که تاکید گروه سازنده ابتر نماندن این حکایات در داستان بود، تلاش شد تا کوتاهی داستان‌ها با استفاده از شیوه‌های ابداعی جبران شود.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها افزود: در ساخت این اثر که با تکنیک سه بعدی تولید شده، تمام استاندارهای تولید حرفه‌ای مد نظر قرار گرفته تا به عنوان اثری فاخر، بتواند فراتر از مرزها دیده شود.

وی به دوبله مجموعه سفرهای سعدی اشاره و بیان کرد: به دلیل اهمیت این پروژه از استادان و پیشکستوتان عرصه دوبله استفاده شده است.

محمد تقی سهرابی مدیرکل صدا و سیمای فارس نیز در خصوص هدف از ارائه طرح سفرهای سعدی و انتخاب قالب انیمیشن برای این طرح گفت: سعدی شاعر پر آوازه و نامدار کشورعزیزمان ایران حق بزرگی برگردن ما ایرانیان دارد. هرچند زادگاه این اندیشمند ایران و شیراز است، اما وی سرمایه ای برای همه جهان محسوب می شود.

سهرابی در توضیح اینکه چرا سعدی سرمایه ای جهانی است؟ افزود: شخصیت های بزرگی که گستره تأثیرگذاری تفکر آنها مرزهای جغرافیایی را درنوردیده است و حاصل اندیشه های آنها فراتر از آن است که محدود به یک منطقه خاص باشد، متعلق به بشریت است و مأموریت افرادی که امروز در زادگاه این چنین شخصیت هایی فعالند، رسالتی جهانی است. از این رو ضروری است سعدی و حافظ همانند فردوسی و مولانا با نگاه جهانی به جهانیان معرفی شوند.

مدیرکل صدا و سیمای فارس با بیان اینکه برای تولید مجموعه پویانمایی سفرهای سعدی که پس از سالها توقف با تلاش مرکز فارس و همکاری سیمای مراکز استان‌ها در مسیر تولید قرار گرفته، از عوامل حرفه ای خوبی برای ساخت استفاده کرده است تصریح کرد : تیم سازنده با اعتقاد به اینکه در قبال این شخصیت وظیفه ملی دارند، تلاش کرده اند با بهترین کیفیت این مجموعه را به فرجام برسانند که بحمدالله امتیاز کیفی خیلی خوبی نیز از ستاد معاونت دریافت کرده است.

سهرابی با ابراز خرسندی که این مجموعه نمایشی در یادروز بزرگداشت سعدی بلند آوازه به پخش رسیده است، اظهار امیدواری کرد و افزود:قطعا تیم تولید با همین انگیزه درمرحله دوم نیز دستاوردهای هنری خوبی را به مخاطبان ارائه خواهند داد.

مدیرکل صدا وسیمای فارس گفت: توجه به شخصیت های بزرگ دینی، علمی، فرهنگی و هنری استان فارس را در حوزه های مختلف برنامه سازی رادیویی و تلویزیونی و در قالب های متنوع نمایش، مستند، پویانمایی از برنامه های پیش روی صدا وسیمای فارس است.

مجموعه پویانمایی «سفرهای سعدی» به تهیه‌کنندگی الهام نادری فرید و گروه کارگردانی علیرضا مسکوکی و سامان عبدی‌نژاد در دو فصل ۱۳ قسمتی تولید شده است. این اثر که سرپرستی نویسندگان آن را عباس کریمی عباسی برعهده داشته به سفارش سیمای استان‌ها در صدا وسیمای مرکز فارس با مدت زمان ۲۸۶ دقیقه تولید شد.

طرح آماده تولید این مجموعه در سیمای استان‌ها به تصویب رسیده و قراراست پس از اتمام ۲۶ قسمت فصل‌های اول و دوم، نگارش و تولید ۲۶ قسمت بعدی آغاز شود.

عوامل این پروژه ۲۶ قسمتی عبارتند از: مدیردوبلاژ: فواد شافی سرپرست انیماتورها: سامان عبدی نژاد، طراحی و ترکیب صدا: محمدعلی درگاهی، ساخت موسیقی: بهرنگ قدرتی، روابط عمومی: زهرا دمزآبادی، صدا پیشگان: تورج نصر، سعید مقدم‌منش، سعید بحرالعلومی، اشکان صادقی، علی باقرلی، مهرداد سوری، دیانوش آصف ‌وزیر، علیرضا مویدی، مهرداد معمارزاده، سعید نبوی، علیرضا ذوالفقاری، ستاره الله دادی، علیرضا سالار کیا، زهره گروسی، مهدی رحیمی و یاسر فرهادی به عنوان گوینده نقش سعدی در این پروژه حضور دارند.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/01/31 06:25
شماره خبر : 24108
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=24108
بدون نظر

پیام بگذارید