a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتلوزیونمشارکت حداکثری باید با کیفیتی بالا صورت بگیرد

مشارکت حداکثری باید با کیفیتی بالا صورت بگیرد

مشارکت حداکثری باید با کیفیتی بالا صورت بگیرد

 

 

ذوالنوری اظهار داشت: مشارکت حداکثری مورد توقع است و یک حق و یک تکلیف به شمار می آید، و خروجی و مشارکت حداکثری باید با کیفیتی بالا صورت بگیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس به نقل از روابط عمومی برنامه«غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع « چرایی تخریب و بداخلاقی در تبلیغات انتخاباتی» با حضور علی محمد  بشارتی کارشناس سیاسی و وزیر سابق کشور؛ مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون سیاسی مجلس؛ سید شهاب الدین صدر رئیس خانه احزاب کشور و حسن بیادی دبیرکل حزب آبادگران جوان ایران جمعه بیست ودوم خردادماه از شبکه دو سیما پخش شد.

مشارکت حداکثری باید با کیفیتی بالا صورت بگیرد

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون سیاسی مجلس گفت: در انتخابات ارکان و اجزایی وجود دارد وقتی صحبت از رعایت اخلاق انتخابات می شود، شامل ارکان سطوح و لایه ها می شود. یک لایه و یک سطح دست اندرکاران انتخابات هستند. بدین معنا که بدون هیچ حب و بغض، سوگیری و جهت گیری باید مُر قانون را اجرا کنند، حتی اگر برخلاف میل آنها باشد. در صیانت از رای و حقوق مردم باید کاندیداها نهایت دقت را داشته باشند، همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: رای مردم حق الناس و امانت است.

وی افزود: لایه بعدی کاندیداها هستند، کاندیداها بیش از همه می توانند در ترویج بی اخلاقی و بداخلاقی یا رعایت اخلاق موثر باشند. آنها در یک امتحان بزرگ قرار گرفتند و اگر در عرصه مناظره های انتخاباتی کاندیدایی پای خود را از حد قانونی و شرعی فراتر کند، برای کشور و ملت زیان بار خواهد بود. لذا؛ کاندیداها بیش از همه باید دقت کنند و به اثبات خود بپردازند، برنامه محور باشند و فهم و درک برای مردم قائل باشند، مردم قادر هستند که سره از ناسره را تشخیص دهند و قادر به قضاوت می باشند.

ذوالنوری لایه بعدی را طرفداران دانست و گفت: کاندیداها باید طرفداران را کنترل کنند، کاندیداها در بروز خشم و خوشحالی طرفداران می توانند موثر باشند.

وی با بیان اینکه لایه چهارم مردم کشور هستند، گفت: در حقیقت خلاق عصری حماسه ها، آفریننده همه افتخارات هستند. بنابراین؛ مردم باید با دید وسیعی به برنامه های کاندیداها نگاه کنند و به قضاوت آنها بپردازند و برخی ملاک ها را برای خود قطعی کنند.

ذوالنوری تصریح کرد: در ابراز حب و بغض باید بسیار مراقب باشیم و این امری است که مورد تاکید آموزه های دینی ماست. ابراز علاقه طرفداران به یک کاندیدا تهمت و افترا به دیگر کاندیداها نباید صورت بگیرد.

وی لایه پنجم را رسانه ها قلمداد کرد و گفت: رسانه ها در این راستا بسیار تاثیرگذارند و امروزه در سطح فضای مجازی گروه ها کانال ها، شبکه های اجتماعی غوغای غیرقابل کنترل وجود دارد که باید بر آن دقت بسیار شود.

ذوالنوری اظهار داشت: مشارکت حداکثری مورد توقع است و یک حق و یک تکلیف به شمار می آید، و خروجی و مشارکت حداکثری باید با کیفیتی بالا صورت بگیرد. بنابراین؛ ضمن شرکت باید انتخابات شورانگیز باشد و هیجانات در آن دخالت داشته باشد و حضور حداکثری اتفاق بیافتد لیکن نباید از کیفیت غافل شویم. برنامه ها، راهبردها، تاکتیک های کاندیدا باید مشخص شده باشد و برآوردها و ابزارها و امکاناتات در آن دیده شده باشد. تا در این صورت مخاطب بتواند به ارزیابی کاندیدا بپردازد.

وعده ما ۲۸خرداد پای صندوق های رای

در ادامه این برنامه بشارتی کارشناس سیاسی و وزیر سابق کشور اظهار داشت: بیان احساسات باید در چارچوب مقررات صورت بگیرد، این مقررات برای همه واجب است و خط قرمز تلقی می شود.

وی با تاکید بر مطالعه قانون انتخابات توسط کاندیداها افزود: تصور می کنم بسیاری از کاندیداها در تبلیغات این موضوع را رعایت نمی کنند به همین دلیل انتخابات اغلب به درگیری های لفظی می انجامد و همدیگر را تضعیف می کنند که این موضوع شایسته حکومت اسلامی نیست.

بشارتی همچنین گفت: در دنیا کشورمان به کشور انتخابات مشهور است. حضرت امام (ره) بسیار به مردم اعتقاد داشتند و اگر بگویم نظام ما یک نظام مردم سالار است، اغراق نیست. انتخابات نماد مردم سالاری است. ما باید به مردم بها دهیم و مشکلات آنها را حل کنیم و کاندیداها قولی ندهند که در چارچوب و امکانات کشور نباشد.

وی تاکید کرد: کاندیداها برای ارائه طرح و برنامه می بایست باید به نقطه نظرات مقام معظم رهبری دقت کنند.

اخلاق ما در انتخابات باید برگرفته از فرهنگ دینی ما باشد

صدر رئیس خانه احزاب کشور نیز عنوان کرد: مسئله اخلاق انتخاباتی مانند مقوله های دیگری است که در فرهنگ ما وارد شده و ذیل اخلاق اسلامی و اخلاق عمومی تعریف می شود.

وی با بیان اینکه در امر انتخابات اخلاق انتخاباتی جایگاه بسیار مهمی دارد، افزود: برگزاری انتخابات، در راستای جایگاه و اعتلای جمهوری اسلامی است.

صدر بیان کرد: در انتخابات آنچه که بسیار مهم است، رفتار نامزد انتخاباتی است، رفتار او باید نشان دهد که به چه دلیل وارد میدان می شود. مردم هوشمند و با بصیرتی هستند و رفتارها را زیر نظر می گیرند. مردم باید هوشیار باشند که نامزد نباید به هر قیمتی خواستار کسب آرای بیشتر باشد و به دروغ متوسل نشود.

وی افزود: متاسفانه در چند دوره اخیر شاهد رویه هایی هستیم که فکر می کنند صحنه باید به نحوی آراسته شود که فرد رای نهایی را ببرد، در حالیکه در گذشته و در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی بدین شکل نبود ولی به دلیل گذشت مسائل و تجربیات مختلف و تاثیرپذیری از انتخابات کشورهای دیگر بدین شکل تغییر یافته است. ولی باید بدانیم که کشور ما یک کشور اسلامی است و در این کشور یک فرهنگ دینی حاکم می باشد. بنابراین؛ اخلاق ما در انتخابات باید برگرفته از فرهنگ دینی ما باشد.

صدر عنوان کرد: بعضی از نامزدها وعده هایی که می دهند خلاف واقع و دروغ است. لذا؛ صداقت در تبلیغات انتخاباتی توسط نامزد و هوداران همچنین عدم اتهام و نسبت های ناروا به رقیب خود در مناظرات امری بسیار مهم است. صحنه انتخابات باید در جهت ارتقاء نظام اسلامی و اخلاق در جامعه باشد و هدف دیگری را دنبال نکنیم. بنابراین؛ موضوع اخلاق انتخاباتی دائما تذکر داده شود.

کاندیداها از دروغ بپرهیزند

همچنین در ادامه برنامه در گفت و گویی تلفنی حسن بیادی دبیرکل حزب آبادگران جوان ایران اذعان داشت: پسوند حکومت کشور اسلامی است. بنابراین؛ به ما دیکته می کند که باید بر مبنای اسلام رعایت شود.

بیادی همچنین گفت: فردی که کاندیدای ریاست جمهوری می شود باید استراتژی ارائه دهد نه برنامه، برنامه ها را مجلس باید تدوین کند.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور باید برنامه اجرایی خود را که براساس برنامه مجلس است، ارائه دهد که استراتژی نام می گیرد.

بیادی خاطرنشان کرد: شاید شیوه و نحوه انتخابات و قوانین آن دارای مشکل باشد. یکی از معضلات موجود مسئله هزینه های انتخابات است. شاید در آینده با همکاری مجلس و دولت و قوه قضائیه تحت نظر فرمایشات مقام معظم رهبری سیستم به شکل پارلمانی باشد و احزاب هم باید موثر و هم فراگیر باشند.

گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا عاصم یوسفی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت ١٨:٣ و تکرار آن شنبه ها ساعت ۱۴:۳۰از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

 

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/03/22 10:55
شماره خبر : 26618
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=26618
بدون نظر

پیام بگذارید