a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتلوزیوندولت سیزدهم با مشکلات زیادی مواجه است

دولت سیزدهم با مشکلات زیادی مواجه است

دولت سیزدهم با مشکلات زیادی مواجه است

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت:در دولت سیزدهم مشکل کم نخواهیم داشت، مشکلات کرونا و مسائلی که به دلیل شیوع این ویروس ایجاد شد هنوز و همچنان وجود دارد و با بازسازی ساختار اجتماعی، تغییرات رفتاری و سبک زندگی، مصائب اقتصادی و حل مسئله مشکلات بین المللی پس از کرونا مواجه خواهیم بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس به نقل از روابط عمومی برنامه«غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع «الزامات هم افزایی قوای کشور» باحضور محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، محمد عباسی وزیر پیشین دولت های نهم و دهم، محمدحسن طریقت منفرد وزیر پیشین دولت دهم، مجید ابوالفتحی استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی اقتصادی۱۱ تیرماه ساعت ۱۷:۳۰از شبکه دو سیما پخش شد.
محمد عباسی وزیر پیشین دولت های نهم و دهم اظهار داشت: این افتخار بزرگی است که سایر آحاد جامعه نیز می توانند در جریان انتخابات ظهور و بروز کنند و برای عدالت کشور خود «ما می توانیم» را به مرحله عمل برسانند. این ظرفیت نکته بسیار مهمی است، نکته مهم دیگر آن است که چه کسی گفته تنها یک نفر از همه چیز آگاهی دارد، وقتی تعداد جمعی از افراد به ارائه دادن دیدگاه های خود می پردازند، در دل آن برنامه ها و ایده ها مواردی مناسب مطرح می شوند. به این معنی که جامعه درخواست های خود را در دل شعارها و برنامه های خود می بینند و این امر بسیار پسندیده است که مردم می توانند نه تنها فرد را انتخاب کنند بلکه برنامه را انتخاب کنند. درست است که بعد از آن رئیس جمهور سکان کشور را در اختیار می گیرد ولی در همین فاصله اکثر کاندیداها سعی می کردند تا مطالبات مردم را بازگو کنند و این ظرفیتی است که انتخابات به مردم داده است که نوعی جامعه مردم سالار و کشوری است که مردم برای اداره کشور خود تعیین حدود می کنند.


عباسی عنوان کرد: پرداختن کاندیداها به مسائل اقتصادی ایرادی ندارد، کاندیداها می دانند اولویت اصلی مردم مسائل اقتصادی کشور است. بنابراین؛ به ناچار هر کاندیدا با هر ظرفیتی، باید راهکاری پیرامون مسائل معیشتی و اقتصادی ارائه می کرد. البته مردم نیز می دانند کدام یک از راهکارهای که از سوی کاندیداها ارائه می شود، درست و کدام یک شعاری و غیرمبنایی است، لیکن اصل موضوع، درست می باشد. امید است که در دل همه مواردی که بازگو شد، آنچه که مردم مطالبه کردند از دل برنامه های آتی بیرون آید که در این صورت برآیندی مثبت به همراه خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: جامعه علاوه بر شعارهای کاندیداها باید به کارنامه آنها نیز توجه کنند. اینکه فرد چه میزان کار اجرایی انجام داده و در آن زمان آیا فرد مدبر و مدیری بوده یا خیر و گرنه صرف دادن شعار می تواند کار هر فردی باشد.
عباسی تاکید کرد: رقابت های انتخاباتی باید به رفاقت تبدیل شود تا مطالبات مردم به نتیجه برسد.
دولت سیزدهم با مشکلات زیادی مواجه است
محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این برنامه با بیان اینکه انتخابات یکی از ثمراتی انقلاب اسلامی به کشور است، اظهار داشت: یکی از مسائل در این راستا بروز و ظهور افراد در معرض دیدگاه مردم است. اینکه مردم چگونه می توانند با توجه به مشخصات و خصوصیات جامعه ما به عنوان جامعه ای که حزب ها دارای نفوذ نیستند و بیشتر تفکراتی که جبهه سازی کردند مطرح می شوند، افراد خود را کاندید کنند و برای اینکه به منظر مردم بیایند در فرصت بسیار کوتاهی، مجموعه ای از وعده‌ها را به مردم ارائه می‌کنند و معمولا برنامه‌ها یک طرفه بیان می شوند و فضای تبلیغاتی و انتخاباتی که برای این افراد تهیه می شود، فضای مناظره نیست.
وی اضافه کرد: بعضی وعده ها از سوی کاندیدا در این شرایط اقتصادی غیرموجه بود و بعضی وعده ها از اختیارات رئیس جمهور خارج بود. بنابراین؛ می توان با نگاهی انتقادی در فضایی که مجموعه ای از وعده ها شنیده شد، بدان پرداخته شود.
طهرانچی بیان داشت: هیچ دولتی وقتی امور را تحویل می گیرد شرایط ۴سال بعد را نمی تواند تعیین کند. این مسئله که در انتخابات تکیه بر اعداد و ارقامی برای ۴سال آینده باشد درست نیست تجربه ثابت کرده است هیچ دولتی در اجرای برنامه های پنج ساله موفق نبوده است. بنابرین؛ جای سوال دارد که چرا فضای ایجاد کنیم که به جای رویکرد به برنامه های آرمان گرایانه پرداخته شود؟ و هنگامی که این برنامه های آرمان گرایانه با واقعیت منطبق می شود اجرایی نمی شود. به نظر می آید مردم احساس کردند که در برخی از بحث هایی مطرح شده از سوی کاندیداها صرفا برای رای گرفتن بود. متاسفانه مسائلی از سوی کاندیداها مطرح شد که حتی در اختیارات رئیس جمهور نبود. مطرح کردن مجموعه مطالب غیرواقعی و خارج از اختیارات رئیس جمهور تنها برای مطرح کردن خود رویکردی اشتباه است. باید فضایی ایجاد کرد که کاندیداها در قالب منطقی برنامه ها را مطرح کنند و این موضوع را در جامعه نیز القاء کرد.
وی افزود: در دولت سیزدهم باید موانع تحقق برنامه های خوب در کشور مورد بررسی قرار گیرد.
طهرانچی همچنین گفت: قول صادق و رفتار صادقانه با مردم باعث می شود تا مردم با رئیس جمهور در حل مسائلی که پیش روست، همراهی کنند. در دولت سیزدهم مشکل کم نخواهیم داشت، مشکلات کرونا و مسائلی که به دلیل شیوع این ویروس ایجاد شد هنوز و همچنان وجود دارد و با بازسازی ساختار اجتماعی، تغییرات رفتاری و سبک زندگی، مصائب اقتصادی و حل مسئله مشکلات بین المللی پس از کرونا مواجه خواهیم بود. بنابراین؛ مردم نباید فکر کنند که انتخابات ۲۸خرداد بدین معنی است که ۲۹خرداد تمامی مشکلات حل خواهد شد. نکته مهم دیگر آن است که رئیس جمهور باید بتواند تا از نظریات بدنه نخبگان نیز استفاده کند.


سلامت و امنیت حیاتی ترین نیاز مردم و مهم ترین وظیفه حاکمیت است
همچنین محمدحسن طریقت منفرد وزیر پیشین دولت دهم گفت: در جریان مناظره ها و از سوی کاندیداها در خصوص اقتصاد بسیار صحبت شد، در حالی که این مسئله بسیار تخصصی است. آنچه که کاندیدها بدان نپرداختند، در کنار کسب درآمد، کاهش هزینه ها بود.
وی افزود: سلامت و امنیت حیاتی ترین نیاز مردم و مهم ترین وظیفه حاکمیت است. خوشبختانه طبق قانون اساسی متولی مدبری داشتیم و برای اولین بار تاریخ باید قضاوت کند که توانستیم به عنوان کشوری که حدود یک صدم جهان را تشکیل می دهد، در مقابل استکبار با قدرت بایستیم. در بخش سلامت که در کنار امنیت حیاتی ترین نیاز مردم است، توجه لازم به آن نشده است. اگر به پدیده کرونا جدی نگاه کنیم، اهمیت سلامت را بیان کرده است. که اگر سلامت به عنوان یک ابزار مورد سوءاستفاده قرار بگیرد، فراگیری آن بسیار بیشتر از جنگ های جهانی خواهد بود.
طریقت منفرد تاکید کرد: سلامت در کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه در طول انقلاب دستاوردهای بسیاری از سلامت به دست آوردیم لیکن متاسفانه ساختاری که در حال حاظر داریم از غرب گرفته شده، اما الزامات آن را نگرفته ایم. ساختاری که نگذاشته مردم شهد این دستاوردها را بچشند.
طریقت منفرد بیان کرد: انتظار ما از دولت سیزدهم این است که به حیاتی ترین نیاز مردم توجه ویژه ای شود.
صنعت گردشگری می تواند جایگزین صنعت نفت شود
مجید ابوالفتحی کارشناس سیاسی اقتصادی در ارتباطی تصویری در این برنامه اذعان داشت: وقتی راجع به ایران سخن می گوئیم، شاخص هایی که همه کاندیداها راجع به آن صحبت کردند تحت عنوان سند چشم انداز در کشور است که هدف در آن مشخص است و باید بدان سمت حرکت کرد. وقتی مقام معظم رهبری چندین بار به صراحت اعلام کردند که به دنبال اقتصاد بدون نفت می گردیم این سوال مطرح است که مسئولین چه فکری برای اقتصاد بدون نفت داشتند.
وی با بیان اینکه صنعت گردشگری می تواند جایگزین صنعت نفت شود، گفت: براساس پارامترهای موجود هر گردشگر ورودی خارجی ۱۴۰۰دلار درآمد ایجاد می کند که هزینه ای که برای آن در نظر گرفته می شود، کمتر از ۵سنت است و رئیس جمهور آینده باید عملیاتی تر وارد عمل شوند و به دنبال راهکاری برای حل مشکل باشند.
‎گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا عاصم یوسفی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت .١٨:٣ و تکرار آن شنبه ها ساعت ۱۴:۳۰از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/04/12 09:40
شماره خبر : 27736
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=27736
بدون نظر

پیام بگذارید