a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتلوزیوندولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد

دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد

دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت:در حال حاضر صحبت از مبارزه با فساد است اما به نظر می‌رسد که ما باید به فکر بسترهایی که فساد در آن‌ها می‌تواند رخنه بکند، باشیم. دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد و در حقیقت پیش‌گیری کند.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس به نقل از روابط عمومی برنامه، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران»  نهم خرداد با موضوع «پاکدستی» و با حضور احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.


دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت پاکدستی اظهار کرد: در قانون اساسی ما آمده است حکومت ایران جمهوری اسلامی است که ملت ایران بر اساس اعتقاد دیرینه اش به حکومت عدل و عقل پایه گذاری شده است. بنده تصورم این است که ما چه در احکام دینی و چه در قوانینی که بعد از انقلاب تا به الان داشته‌ایم، از حیث قانون مشکلی نداریم.
وی افزود: عمل به این قوانین وجود ندارد و یک اشکال دیگری هم که وجود دارد این است که در حال حاضر صحبت از مبارزه با فساد است اما به نظر می‌رسد که ما باید به فکر بسترهایی که فساد در آن‌ها می‌تواند رخنه بکند، باشیم. دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد و در حقیقت پیش‌گیری کند.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با فضایی که در گام دوم انقلاب به وجود آمده است، چند کار در حال رخ دادن است. ما قرار است درباره تعارض منافع قانونی در مجلس یازدهم وضع کنیم. همچنین بحث دیگری درباره شفافیت داریم که از مجلس شروع و تا ۲ ماه آینده اجرایی شود. همچنین این مجلس به دنبال برداشتن انحصارهاست که همه این موارد جلوی فساد را می‌گیرد.
مشکل ما در اجراست
حاجی دلیگانی افزود: اگر بخش از قوانین هم بعضا اجرا نمی‌شود، یک اشکالی در خود قانون است. ما در قانون‌ها باید ضمانت اجرا را در دستور کار قرار بدهیم چراکه بیشترین مشکل ما در اجراست.
وی اظهار کرد: تقویت هیات نظارت بر نمایندگان مجلس پیش‌بینی شده است. همچنین ما امروز در کمیسیون اقتصادی به مصوبه‌ای رسیدیم که مسئول پس از پایان کارهای خود تا سه سال حق خروج از کشور جز با مجوز اختصاصی را نداشته باشد.

اعضای اصلی حکومت باید از طمع به حقوق و اموال مردم دست بکشند
احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پاک دستی مسئولان مطرح کرد: اگر صحبت از پاک دستی هم نشود انتظار ایجاد می‌شود و کسی که به فکر صلاح کشور است باید پاکدست باشد. پاک دستی به معنای آن است که اعضای اصلی حکومت باید از طمع به حقوق و اموال مردم دست بکشند.
وی ادامه داد: کسی که منابع ملی در اختیار دارد و به نغع گروهی تصمیم می‌گیرد، این فرد خائن به ملت است. حضرت علی می‌گوید علت فقر سه چیز است که اولین آن کارگزاران حکومت به فکر جمع کردن مال می‌افتند. این اتفاق تلخ در کشور هم رخ داده است.
مراکز تصمیم‌گیری دچار فساد شده‌اند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: حکومت جمهوری اسلامی ایران را کودتا، حمله نظامی و انقلاب مخملی از پا نمی‌اندازد اما فساد سیستمی و شبکه‌ای اگر به قانون برسد کار تمام است و تردیدی در آن نیست چراکه سیستم از خودش نمی‌تواند دفاع کند.
توکلی ادامه داد: دیدبان شفافیت و عدالت دائما از برخی از افراد به دلیل فساد شکایت شده اما خوب رسیدگی نشده است. شرایطی که ما در حال حاضر در آن قرار داریم، مانند زمان گذشته نیست و جرائم یقه سفیدها مطرح شده است.
به گفته وی، از ضروریت‌های مبارزه با فساد آزادی رسانه‌هاست.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه همه چیز از باور افراد آغاز می‌شود، گفت: متاسفانه یک مسئول افرادی را سرکار می‌گذارد که هوایش را داشته باشند نه هوای مردم را. منشا فساد پنهانکاری و سپردن امور به افراد ناشایست است در حالی که شفاف سازی از فساد جلوگیری می‌کند. کار ما در مبارزه با فساد راحت نیست.
برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگو محور به تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/03/10 10:44
شماره خبر : 25896
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=25896
بدون نظر

پیام بگذارید