a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترکاشت درختی به نام “عباس جوانمرد” در حوالی سنگلج

کاشت درختی به نام “عباس جوانمرد” در حوالی سنگلج

کاشت درختی به نام “عباس جوانمرد” در حوالی سنگلج

مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس تماشاخانه سنگلج شنبه ۱۹ مهرماه به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی به شکلی متفاوت و با حضور معدودی از هنرمندان در پارک شهر( مقابل تماشاخانه سنگلج) برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، در این مراسم که با حضور اسماعیل خلج، بهزاد فراهانی، قادر آشنا مدیر کل اداره هنرهای نمایشی، سعید شاه‌میر (معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه ۱۲)، مصطفی عرفانیان (شهردار ناحیه دو منطقه ۱۲) و تعدادی دیگر  از هنرمندان  برگزار شد، درختی به یاد و نام مرحوم «عباس جوانمرد»؛  بنیانگذار گروه «هنر ملی» و  از بانیان و موسسین تماشاخانه سنگلج کاشته شد.

بهزاد فراهانی که خود از اعضای گروه هنر ملی بوده در این مراسم درمورد شخصیت هنری عباس جوانمرد و اهمیت جایگاهش در شکل‌گیری جریان تئاتر حرفه‌ای گفت: «عباس جوانمرد اولین کارگردان تئاتری است که توانست تئاتر را  به بیرون از مرزهای ایران برده و نمایشهایش را در فستیوال های معتبر جهانی به اجرا درآورد. آثار عباس جوانمرد به لحاظ تکنیک تئاتری بسیار پخته و در درجه بالایی قرار داشت. او در تربیت بازیگران گروه بسیار موفق بود و  به مقوله بیان در بازیگری  بسیار اهمیت می داد. به طوری که تمام اعضای گروه هنر ملی در این مورد سرآمد زمانه خود بودند.»

فراهانی که خود را از اعضای با وفای گروه هنر ملی می‌داند، افزود: «عباس جوانمرد در آثارش همواره به سراغ متن ها و کاراکترهای پر چالش می‌رفت و با آن دست و پنجه نرم می‌کرد..»

شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر نیز در سخنانی کوتاه درباره اهمیت تماشاخانه سنگلج اذعان کرد:  «این‌گونه مراسمها نشانه ارج نهادن به ارزشهای فرهنگی کشور است و توجه مدیریت تماشاخانه سنگلج به این موضوعات حتی در شرایط سخت امروز شایسته تقدیر است.»

 او همچنین در خصوص پیگیری و تحقق طرح توسعه تماشاخانه سنگلج افزود:«امیدوارم هرچه سریع‌تر و با همکاری شهرداری تهران این امر میسر شود و ساختمان جنبی تماشاخانه طبق دستور صریح شهردار وقت تهران به این مجموعه الحاق گردد و ما شاهد توسعه فضای فرهنگی سنگلج باشیم. این موقعیت و این مکان که به اسم سنگلج از گذشته تا به امروز شکل گرفته یک فرصت مهم برای توسعه فضای معنوی و فرهنگی شهر است. از آنجا  که یکی از وظایف مهم شهرداری، توسعه فضاها و مکانهای فرهنگی و همچنین  ایجاد یک موقعیت زنده فرهنگی  برای شهروندان است، تماشاخانه سنگلج ، بهترین مکان برای تحقق این تعبیر است. امیدوارم با کمک اهالی تئاتر و مدیرکل اداره هنرهای نمایشی و همکاری دکتر حناچی شهردار تهران بزرگ که همواره دغدغه های فرهنگی دارند، به این طرح جامه عمل پوشانده شود.»

در ادامه مراسم، روح الله جعفری، پژوهشگر و مدرس تئاتر و نویسنده کتاب «گروه هنر ملی؛ از آغاز تا پایان» پس از عرض تسلیت به مناسبت درگذشت استاد محمدرضا شجریان، درباره ویژگی های شخصیتی استاد عباس جوانمرد اشاره کرد که: « استاد عباس جوانمرد همه وجودش عشق به این سرزمین و فرهنگ و هنر آن بود. او اعتقاد راستین به فضیلت هنر داشت. او باور به آن داشت که هنر شعله جاودان عشق است و عشق از آن رو مقدس است که آتش آن هرگز خاموش نمی شود و این جمله استانیسلاوسکی را مکرر به کار می برد. استاد جوانمرد همیشه بیان می کرد که صحنه به من آموخته که چگونه باید روحی بزرگ و وسیع داشته باشم»

او در ادامه گفت: «عباس جوانمرد  اکنون درحال نظاره ما از آسمان است، بر او سلام می‌کنم و می‌گویم آقای جوانمرد عزیز شما همیشه برای من و ما زنده هستید و خوشحال هستم که با کاشتن درختی به نیت شما و نیابت از شما و به نام شما می توانیم شاهد رشد و شکوفایی آن باشیم.»  

در پایان مراسم نیز پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج  پیامی را به مناسبت تولد این تماشاخانه خواند که به شرح زیر است:«تماشاخانه سنگلج؛ گنجینه‌ی امن خاطرات پنج نسل از هنرمندان و تماشاگران تئاتر در آستانه ۵۵سالگی است. خانه ‌ای مصفا به عطر و یاد بزرگان این هنر والا که بانیان و صاحبان این خانه‌اند. چرا که  رونق خانه از صفای میزبان است و میزبانان این خانه اگرچه در قید حیات نیستند اما روح بلندشان در فضای بی غبار این تماشاخانه تا همیشه زنده است و زندگی می‌کند. بزرگانی چون عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، داود رشیدی، جعفر والی و… که هریک در هنر و اخلاق و منش والا سرآمد نسل خود و الگوی نسلهای آینده بودند. روح استاد عباس جوان‌مرد میهمان تازه‌ی این ضیافت است.

چراغ تماشاخانه سنگلج امروز و بعد از ۵۵سال کماکان  روشن است و  این درخت تنومند همچنان بارور و چه شور و شعفی از این بزرگتر؟

در این خانه به  انتظار آمدن روزهای بهتر باز است  به لطف آمدگان و رفتگانی  که با هربار حضور در اینجا و نفس کشیدن در هوای آن، گرمابخش این خانه بوده اند..

به امید و آرزوی تداوم این ماندگاری

گنجینه امن خاطرات؛ تولد ۵۵سالگی ات مبارک»

فهیمه رحیم نیا، داود فتحعلی بیگی، مریم کاظمی، محمدرضا الوند، مهدی ربیعی، مهدی افشین‌نژاد(معاون تماشاخانه)، محسن حسن‌زاده( مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی)، نسیم تاجی و…  از دیگر حاضرین این مراسم بودند.

انتهای پیام

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1399/07/20 03:09
شماره خبر : 4878
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=4878
بدون نظر

پیام بگذارید