a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترپیام علیرضا قاسمی‌فرزاد به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان

پیام علیرضا قاسمی‌فرزاد به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان

پیام علیرضا قاسمی‌فرزاد به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان

علیرضا قاسمی‌فرزاد، استاندار همدان، پیامی خطاب به بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، منتشر کرد.

به گزارش سینماآفیس به نقل از خبرگزاری ایسنا:

در پیام علیرضا قاسمی‌فرزاد، آمده است:

«سعی کنید در کار هنری، اوّلین چیزی را که در کودک و نوجوان ایجاد می‌کنید، ‌ایمان باشد» (حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‎ای «مدظله العالی» )

بسیار خرسندم که در سال‌های اخیر جشنواره‌های بین‌المللی و بزرگی چون فیلم نوجوان، تئاتر کودک و نوجوان، نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان، برنامه‌های متنوع ادبی و تولید پویانمایی‌هایی در حوزۀ کودک و نوجوان در استان همدان «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» انجام گرفته است. این بار نیز همدان میزبان «بیست‌و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان» است و هنرمندان و علاقه‌مندانِ به هنر اصیل، با حضور فعال در این رخداد جهانی، فضای استان را پویا و پر تحرک ساخته‌اند.

بی‌شک تداوم و استمرار فعالیت جشنواره به‌عنوان یکی از افتخارات هنریِ کشور، بدون توجه به تغییر و تحولات در راستای توسعه و تعالی میسر نخواهد بود و در این راه، هنرمندانِ کارشناس و خلاق، بهترین افراد برای فراهم کردن تحولات در سطح ملی و بین‌المللی‌اند.

اجرای این برنامه‌ها، فرصتی مغتنم برای بهره‌مندی کودکان و نوجوانان از آثاری با مضمون اخلاق و سنت اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی، نهاد خانواده، نشاط ‎وامید در فضای جامعه و نسل آینده و همچنین زمینه‌ای در راستای تقویت هویتِ فرهنگیِ ایرانی_اسلامی خواهد بود.

آنچه در این جشنوارۀ بین‌المللی حائز اهمیت است توجه به تولید آثار خلاقانه و پرمخاطب در دنیای کودکان و نوجوانان در مضامین موردنیاز برای تربیت آینده‌سازانِ میهن اسلامی است؛ زیرا ساختار فردای کودکان در گرو تربیت‌ها و آموزش‌های امروز شکل می‌گیرد. آموزش مفاهیم دینی و ملّی نیز مانند هر علم دیگری نیاز به شناسایی و به‌کارگیری اصول و روش‏های صحیح، کارآمد و مؤثر دارد؛ بنابراین، همان‏گونه که ضرورت شناخت خصوصیات و توانایی‌های کودکان و نوجوانان در بهینه‏‌سازی آموزشِ مفاهیم دینی و ملّی امری مسلم است، شناخت هنر اصیلِ تئاتر و اصول و روش‏‌های مربوط به آن برای آموزش مفاهیم دینی و ملّی کودکان و نوجوانان نیز مزیتی بزرگ محسوب می‌شود.

شعار جشنواره بیست و هفتم «تئاتر؛ پرواز پروانه‌های خیال» بسیار پرمعنا و بیانگر تأثیر تئاتر در ایجاد روحیه عطوفت و نوع‌دوستی در بین کودکان و نوجوانان است. کودکان و نوجوانان در جهان امروز، نیازمند زندگی سالم، خلاقانه و به‌دور از هرگونه خشونت‌اند و یکی از راه‌های مؤثری که می‌تواند زمینه این نیاز را فراهم کند همانا زبان نافذ هنر، مخصوصاً هنرِ تئاتر با بیانی متأثر از فرهنگ غنی ایرانی_اسلامی است. تأکید بر عدالت، برابری اقوام و نژادها، احترام به حقوق ملل و مذاهب دیگر، مروت و مدارا، آمادگی برای پذیرش افکار تازه و عناصر فرهنگی دیگران و، مطابقت آن با روح توحیدی اسلام از ممیزات اساسی فرهنگ و تمدنِ ایرانی_اسلامی است که می‌تواند توجه هنرمندان در این عرصه را به‌خود جلب کند.

اینجانب ضمن تشکر ویژه از حمایت‌های جناب آقای دکتر اسماعیلی وزیر فرهیخته و هنردوست فرهنگ و ارشاد اسلامی و تقدیر از کلیه دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان در این جشنواره، آرزومندم این‌گونه جشنواره‌ها با تولید درون‌مایه‌های تمدن‌ساز و خلاقانه، زمینه‌ای فراهم کند تا همۀ کودکان جهان به‌دور از هرگونه خشونت در کانون خانواده _به‌عنوان مهم‌ترین و مقدس‌ترین نهاد بشری_ زندگی پر از پویایی، نشاط و شادمانی را داشته باشند.»

انتهای پیام/

کیمیا جهان پرور

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1401/03/31 10:18
شماره خبر : 54975
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=54975
بدون نظر

پیام بگذارید