a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترپیوند مخاطبین با هنر نمایش مهمترین رسالت هنرمندان تئاتر

پیوند مخاطبین با هنر نمایش مهمترین رسالت هنرمندان تئاتر

پیوند مخاطبین با هنر نمایش مهمترین رسالت هنرمندان تئاتر

مهمترین رویکرد گروه نمایش یرما دغدغه مند کردن مخاطبین نسبت به عرصه هنر تئاتر است.

صدف محسنی بازیگر نمایش “یرما” در مصاحبه با پایگاه تحلیلی خبر سینما آفیس گفت: یرما زنی است که مخالف جهت آب شنا میکند، در جامعه نه اما در زندگی خودش ساختار شکنی میکند؛ از طرفی، تسلیم تصمیم جامعه نمی شود و در راستای اهداف خودش تلاش میکند.

وی گفت: یکی از مهمترین رویکردی های گروه نمایش برای مخاطب و جامعه، دغدغه مند کردن آنها نسبت به تئاتر است.. مردمی که برای بار اول به تماشای تئاتر حضور پیدا می کنند، اگر با نمایش ارتباط خوبی برقرار کنند به تئاتر علاقه مند می شوند و این موضوع به صورت اپیدمی در دایره ی اجتماعی هر شخص شده و تاثیر آن را می توان به راحتی با حضورشان در میادین های مختلف تئاتر دید.
وی افزود: مخاطبان اجرای یرما را می توان به دو گروه تقسیم کرد، افرادی که بسیار نمایش را دوست داشتند و افرادی که از اجرا ناراضی بودند اما نسبت مورد اول به دوم به نظرم ۸۰ ٪؜ بود.کسانی رو میدیدم که ش از نمایش با ما صحبت میکردند و از ابعاد مختلفی نمایش رو بررسی میکردند..بویژه بانوان که بیشترین تاثیر را در آنها گذاشتیم.

وی ادامه داد: معتقدم که تئاتر هنر گرم است چرا که مخاطب و بازیگر بریکدیگر تاثیر گذارند و آنها به صورت نفس به نفس با هم در شکل گیری نمایش مشارکت دارند و همچنین اگر بازیگران و عوامل گروه اجرایی کارشان را به درستی انجام دهند و اجرایی با کیفیت را به تصویر بکشند تاثیر مستقیم روی مخاطب گذاشته و در واقع تبادل انرژی بین آنها برقرار می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به تمرینات فشرده ای که گروه نمایشی یرما داشتند تلاش داشتند تا بتوانند از طریق حس و بیان، تاثیر مثبت و ارتباط مستقیمی با مخاطب بدست آورد. ایضا اگر مخاطب، تخصصی در حوزه ی نمایش داشته باشد ( اعم از طراحی نور، صحنه، کارگردانی وبازیگری) بیشتر این تبادل انرژی و تاثیر گزاری رو حس خواهد کرد و بالطبع در صورت مشکلات ریز و درشت، نقدهای بهتری ارائه میدهد..ولو اینکه نمایش یرما ، ترکیبی از موسیقی و حرکات نمایشی است که آن را برای مخاطب ویژه تر میکند..

محسنی تاثیر فرم و موسیقی در نمایش را مثبت خواند و گفت: اگر دیالوگ را از تئاتر برگیریم، به حرکات نمایشی (رقص) و فرم میرسیم که ترکیب این دو (به شرط انتخاب موسیقی درست و طراحی حرکت مناسب) جادوی عجیبی بر مخاطب دارد، چرا که پس از پایان هر اجرا صحبت ها و نظریات برخی از مخاطبین نمایانگر این موضوع بود و این طراحی و دراماتورژی کارگردان باعث جذابیت هر چه بیشتر نمایش “یرما” شده و همین امر حمایت بیشتر گروهای تئاتری مختلف و مخاطبین یرما را به همراه داشت و همچنین اکثر کسانی که اجرا را دیده بودند حضوری مجدد داشتند و این به منزله درک بالای فرهنگی این قشر از جامعه را می رساند که نشان می دهد جامعه امروز تلاش دارد تا با حضور در میادین هنری و حمایت از هنرمندان به فرهنگ دیداری کمک کند.

وی درباره شکلی گیری نمایش «شب/خارجی/یرما» گفت: این اجرا برایم خیلی مهم و هیجان انگیز بود و زمانی که به تحلیل نقش یرما رسیدیم، هرچه میگذشت شخصیت یرما برای من پیچیده تر می شد و جالبتر اینکه یک وجه مشترک با یرما داشتم آن هم تاکید بر “شرافت و تعهد” بود و تمام بازیگران به دنبال وجوه مشترک ابعاد شخصیتی خودشون با شخصیت های نمایشنامه ی لورکا بودند بچه های گروه یرما خیلی در کنار تمرین کردند و مانند یک خانواده بودیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم.

وی افزود: هوش و زکاوت کارگردانان کار نسیم ادبی و ندا شاهرخی در بازی بازیگران بی تاثیر نبود به طور مثال از طراحی صحنه ی آخر( که تاثیر گذارترین بخش نمایش هست) تا ادای مناسب کلمات، آکسان های مهم و البته حفظ اصالت کار ( اسپانیایی بودن و آوازهای یرما) توسط آنها صورت گرفت و می توانم به جرات بگویم که خیلی خوشحال و خوش شانس بودم که توانستم اول از همه، از اساتیدم یادبگیرم، و صحنه ای را ایفا کنم که شاید مخاطب منتظر وقوع آن نباشد.

او گفت: با توجه به اجراهایی که در این مدت داشتیم بازخوردهای متفاوتی از مخاطبین بویژه بانوان از لحظه استیصال، درماندگی یک زن تا جنون و وقوع حادثه مرگ خوآن داشتم و در این کار کارگردانان، بازیگران، عوامل پشت صحنه، دستیاران، منشی صحنه و پارتنرم در نقش خوآن به من کمک کردند تا تلاش کنم و بتوانم بهترین خودم را در این نمایش ارائه بدهم.

همچنین نمایش «شب/خارجی/یرما» به مدت یک هفته تا ۲۱ خرداد تمدید شد و از ساعت ۱۸ به مدت ۶۰ دقیقه در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه می رود . خرید بلیت این‌نمایش برای مخاطبین از طریق سایت تیوال و اطلاعت بیشتر بازیگران را می توانید به سایت سینما آفیس مراجعه کنید.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/03/15 00:00
شماره خبر : 26263
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=26263
بدون نظر

پیام بگذارید