a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترنخستین اجرای نمایش مانستر در مجموعه تئاتر شهرزاد

نخستین اجرای نمایش مانستر در مجموعه تئاتر شهرزاد

نخستین اجرای نمایش مانستر در مجموعه تئاتر شهرزاد

نمایش مانستر به کارگردانی کوروش شاهونه در ۱۴ آذر ۱۴۰۰ سالن صنوبر مجموعه شهرزاد افتتاح شد.
این نمایش بر اساس طرحی از کوروش شاهونه و نویسندگی کوروش شاهونه و حمیدرضا اسدزاده، ماجرای یک زن و شوهر با معلولیت جسمی و ذهنی و فردی که وارد خانه آن ها می شود را روایت می کند.
ریحانه رضی، ابراهیم ناییج، علی حسین زاده، علیرضا کرمی بازیگران نمایش هستند.
کوروش شاهونه، کارگردان نمایش در گفت و گو با سینما آفیس در خصوص نمایش اظهار کرد: این نمایش بر اساس طرحی از خودم بود. قصه کاملا ایرانی بود اما من دوست داشتم فضا غیر ایرانی باشد. البته خودم در چنین موقعیتی با شکل و شمایل دیگری گیر کردم و برایم جالب بود. من صفر تا صد طرحم رو داشتم و با یکی از دوستانم که نویسنده خوبی است هماهنگ شدیم و درباره کار صحبت کردیم. آقای اسدزاده از اهالی تئاتر هستند و ما با هم زبان مشترک داریم. ایشان به شدت پسر هنرمند و جذابی است.من نمایشنامه را از ایشان گرفتم و چون خودم در آن موقعیت قرار گرفته بودم، در مرحله تمرین دوباره نمایشنامه را تغییر دادم. این یک کار مشترک بین من و آقای اسدزاده بود و احساس می کنم زحمت اصلی کار بر عهده بازیگران بود.
وی افزود: طراح صحنه و لباس نیز بازیگر نقش ایزابل است که من به شدت از کار او راضی هستم و توانسته است جهان صحنه را به جهان ذهنی و تحلیلی کاراکتری که دچار اسکیزوفرنی است، نزدیک کند.
شاهونه همچنین بیان کرد: ما سعی کردیم فضا و اتمسفر نمایش به درستی به مخاطب القا شود و مخاطب بتواند خود را به جای کاراکتر یوتا بگذارد و بداند در جایی گیر کرده و این در باز نمی شود.
کاراکترهای نمایش دچار معلولیت جسمی و ذهنی هستند که در نهایت همدیگر را پوشش می دهند و در اصل یک نفر می شوند و این حس مالکیت و مادر بودن و زن بودن کاراکتر ایزابل است و ایشان با هویت کاراکتری که دچار اسکیزوفرنی است، نمایش را جلو می برد.
کارگردان نمایش مانستر در ادامه گفت: بازی کردن چنین کاراکترهایی کار هر بازیگری نیست. بازیگران نمایش قبلا کار کرده اند و سابقه همکاری در نمایش بی پدر با علی حسین زاده و کار آقای مساوات با علی حسین زاده و ابراهیم ناییج را داشتم و یک بازیگر بسیار قوی به نام ریحانه رضی را می شناسم که قابلیت این را دارد که نقش های مختلف در ژانرهای متفاوت بازی کند.

وی افزود: قبل از این نزدیک هشت ماه تمرین کردیم و در سال ۱۳۹۸ این نمایش را اجرا رفتیم اما به دلیل کرونا، نمایش پس از چهل اجرای موفق تعطیل شد و حالا تصمیم گرفتیم دوباره نمایش را روی صحنه ببریم. نمایش بعدی من نیز نمایش دوش چهر است که یک فضای کاملا ایرانی دارد و ایده اجرایی من این است که مخاطبان را با عینک های ۳d وارد سالن تئاتر کنم. تئاتر برایم حکم شهربازی را دارد و دوست دارم که فضاهای مختلفی را تجربه کنم و امیدوارم که مخاطب ما را دوست داشته باشد و در این شرایط که تئاتر نسبت به مدیوم سینما مهجور واقع می شود، مورد حمایت قرار بگیریم.
کوروش شاهونه همچنین اظهار کرد: این دومین تجربه کارگردانی من بود. نمایش قبلی من شرم و دغدغه بود ولی۱۴ سال است که بازیگر تئاتر هستم و برای دکتر صادقی و رسول کاهانی در نمایش اسکورسیزی و برای سید محمد مساوات در نمایش بی پدر بازی کردم و در نمایش این یک پیپ نیست دستیار کارگردان ایشان بودم. ترجیح من بازیگری است و قبل از اینکه کارگردان باشم، بازیگر خوبی هستم.
وی در ادامه افزود: من فکر می کنم تئاتر یک کار گروهی است و اگر عوامل صحنه، آهنگسازان و شرایط تمام گروه ویژه نباشد، گروه نمی تواند یک نمایش موفق را روی صحنه ببرد. کارگردان رهبر گروه است و طبیعتا یک تفکر و اندیشه ای را در نمایش پیاده می کند. اما گاهی عوامل گروه بسیار زحمت می کشند که یک نمایش موفق روی صحنه برود اما نادیده گرفته می شوند. به طور مثال آقای نوید دیوان آهنگساز نمایش من است و به شدت آهنگساز خوبی است در مبحث الکترونیک و ام بی انت و به نظر من فوق العاده کار می کند. من خیلی خوشحال هستم که در این نمایش با چنین جوانی که متولد ۱۳۷۵ است، همکاری میکنم.
کارگردان نمایش مانستر همچنین اظهار کرد: آقای سجاد افشاریان تهیه کننده نمایش هستند و به نظر من جزء بهترین تهیه کنندگان تئاتر است چون اولین جمله ای که به کارگردان می گوید این است که اصلا خودت را محدود نکن و رو به جلو باش و تمام طراحی هایت را استفاده کن. زیرا آقای افشاریان صرفا یک تهیه کننده نیست و هنرمند، بازیگر و کارگردان است و سجاد عزیزم توانسته است تجربه به شدت درجه یک و درخشانی را اثبات کند. ایشان در مقوله های هنری درمورد طراحی صحنه و قصه صحبت می کند و با تمام محبت و عشق مشاوره می دهد. خودشان هم این روزها یک نمایش اجرا دارند به نام بک تو بلک که نمایش جذابی است. من امیدوارم این کمپانی که دارد به نام کمپانی تئاتر جوانان، بتواند درجه یک جلو برود و کارهای بسیار خوبی را تهیه کند. به زودی هم چند کار دیگر روی صحنه می برد که یکی از آنها کار محمدرضا آگاه است به نام پوید سک که تقریبا یکسال است روی صحنه تمرین می کنند. همین الآن هم یک کار به نام کمپانی مرگ را روی صحنه دارد.
شاهونه در پایان گفت: امشب افتتاحیه بود و تمام بلیت ها را فروختیم و هفته اول نمایش هم کاملا فروخته شد و از این بابت خدا را شکر می کنم.
نمایش مانستر به تهیه کنندگی سجاد افشاریان تا ۳۰ آذر ۱۴۰۰ در مجموعه تئاتر شهرزاد، اجرا خواهد داشت.

مجری طرح: سید عماد عامری طراح صحنه: کوروش شاهونه طراح لباس: ریحانه رضی طراح نور: فرشاد نصیری
طراح گریم: تینا بخشی طراح صدا و آهنگسازی:  نوید دیوانطراح پوستر و بروشور:  مهدی دوایی موشن و آرت:  امین یاوری عکاس: رضا جاویدی
دستیار کارگردان و برنامه ریز:  امین سنجربیگی اجرای صحنه و مدیر صحنه:  مهران مکاری تبلیغات مجازی: امیر قالیچی (تئاتر بازها) دوخت لباس:  شیما محترمی دستیار نور:  محمد خدایی دستیار گریم:  فرید علیزاده نماینده اجرایی، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: محمد لهاک دستیار روابط عمومی: نجمه نصیری از دیگر عوامل این نمایش هستند.

انتهای پیام/
کیمیا جهان پرور

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/09/15 11:06
شماره خبر : 36919
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=36919
بدون نظر

پیام بگذارید