a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاتر” سنتز ” در تالار مولوی

” سنتز ” در تالار مولوی

” سنتز ” در تالار مولوی

نمایش سنتز به نویسندگی و کارگردانی علیرضا اخوان که از ۲۵ آبان ۱۴۰۰ اجرای خود را در تالار مولوی آغاز کرده بود، همچنان به حضور خود روی صحنه ادامه می دهد و از استقبال خوبی برخوردار شده است.
علیرضا اخوان و بهادر باستان حق بازیگران این نمایش هستند

این نمایش دومین تجربه کارگردانی علیرضا اخوان پس از ابر شلوار پوش است. سنتز نمایشی صامت و بدون دیالوگ است که می توان گفت نوع جدیدی از اجراست و بازیگران توانسته اند با بهره گیری از صورت و بدن خود برای انتقال حس به مخاطبان، به خوبی از پس آن برآیند.طراحی صحنه ساده و متناسب با نمایش است و وسیله غیر کاربردی در آن به کار نرفته است.

علیرضا اخوان، کارگردان نمایش، در گفت و گو با پایگاه خبری-تحلیلی سینما آفیس اظهار داشت: این یک ایده اجرایی است و من فکر میکنم که در جهان امروز، حداقل در تئاتر، ما به نشنیدن نیاز داریم. به ویژه در تئاتر ما که تمام کارها فقط روی کلام می گردد، ایده اجرایی ما سکوت است و بر آن تاکید داریم. در واقعه هم که اتفاق می افتد، کلام نمی تواند دخیل باشد چون از یک طرف یک سکوت دراماتیک وجود دارد که در ریشه های اثر پیش می رود و از طرف دیگر، فرمی است که سکوت به ما می دهد و تئاتر رفتار مند می سازد. در این نمایش دو کاراکتر وجود دارند که ما رفتارمندی آن ها را نسبت به هم میبینیم و زمانی ایت که جایی برای کلام باقی نمی ماند و کلام به پایان می رسد.

وی افزود: بسیار کار سختی است و ما یکسال این کار را تمرین می کردیم تا به این رفتارمندی ها برسیم‌ برای تولید ۵۰ دقیقه و ما سه چهار تا ۵۰ دقیقه دور ریختیم و قطعا سخت است چون در اینجا بازیگری به مثابه حضور بازیگر روی صحنه است و تمرین های خاص خودش را دارد. یک شب ممکن است با همه وجودت روی صحنه حضور نداشته باشی و همه اجرا خراب شود و یک شب دیگری با همه وجودت حضور داشته باشی و اجرای درخشانی شود.

کارگردان نمایش همچنین بیان کرد: در اینجا دغدغه بازیگر حضور روی صحنه برای انجام عمل است. اکتور به معنی خاص کلمه، انجام دهنده عمل های صحنه ای است.
وی ادامه داد: این کار یک نمایش تک نفره نیست و اتود محور است. ما اتود کردیم و به این نمایش رسیدیم اما متریال ما برای رسیدن به این فرم، مقالاتی بوده از فیلسوفانی مانند هگل، درینلا، لکان و کیر که گارد، کتاب ترس و لرز و کتاب تکرار از کیر که گارد و ۱۷، ۱۸ نقاشی که درباره این واقعه کشیده شده و چند تا از خبرهای روز که نمایش ما را تشکیل داد و سعی کردیم آن ها را به فرم برسانیم.

اخوان همچنین افزود: نیاز متن این بود که دو تا بازیگر داشته باشیم، ضمن اینکه این کار حاصل دوران کروناست. من در حال تمرین برای یک کار هفت پرسوناژه بودم که خیلی وسیع تر بود و با تماشاگر هم کار داشت اما در کرونا کار بسیار سختی بود و ما علاوه بر اینکه نمی توانستیم تمرین کنیم، نمی توانستیم کاری که می خواستیم را  با تماشاگر انجام دهیم زیرا رابطه تماشاگر با بازیگر بسیار نزدیک بود و بیرون از سالن اجرا می سد. بنابراین من فعلا از آن ایده صرف نظر کردم.

وی همچنین اظهار داشت: من گروه خودم را دارم و در گروه تئاتر مردم که متعلق به آقای نصیریان و بعدها آقای داریوش مودبیان بوده است، کار می کنم و ما همه با هم دوست و مانند خانواده هستیم و همچنان به کارمان ادامه می دهیم. من هرگز فکر نمی کنم تئاتر برای من جز کار کردن با این گروه، لذتی داشته باشد.

بازیگر نمایش سنتز، در ادامه گفت: این کار در جشنواره تئاتر دانشگاهی جزء دوازده نمایش منتخب بود. من فقط برای جشنواره کار نمی کنم و جشنواره به نظرم  بیشتر محفلی است برای اینکه درباره کارها به صورت تخصصی تر صحبت شود.
اخوان همچنین افزود: این نمایش دومین تجربه من به عنوان کارگردان و بیست و دومین تجربه من به عنوان بازیگر است. من لیسانس بازیگری دارم و در حال حاضر دانشجوی رشته کارگردانی در دانشگاه تربیت مدرس هستم. به نظر من دانشگاه از آن حیث که بتواند انسان ها را تربیت کند، موثر است اما از این نظر که دانشگاه، دانشگاه باشد، خیر. چیزی که ما به عنوان دانشگاه و محیط آکادمیک در نظر داریم، جواب نمی دهد زیرا اگر غیر از این بود، در این سال ها هنرمندان بی شماری بیرون می آمدند اما به هر صورت اساتید روی دانشجویان، تاثیرگذار هستند.

وی درباره استقبال مخاطبان از اجرا نیز بیان کرد: استقبال خیلی خوب بود  و خودمان فکر نمی کردیم که در دوران کرونا از نمایشی که غیر متعارف است و تجربه گرایی خاص خودش را دارد، اینقدر مورد توجه قرار گیرد و مردم ببینند و درباره اش صحبت کنند و نظراتشان را برای ما بنویسند. بعضی ها خیلی دوست دارند و بعضی ها اصلا دوست ندارد.

نویسنده نمایش سنتز در پایان گفت: نمایش پیام دار از مد افتاده شده و تلویزیون این کار را انجام می دهد. جای این حرف ها در تئاتر نیست اما فکر میکنم اگر این نمایش را به یک مثلث تشبیه کنیم، این نمایش دو ضلع را دارد و ضلع سوم تماشاگری است که قصه خودش و نسبت
کاراکترهای نمایش به خودش را تفسیر کند.

نویسنده و کارگردان: علیرضا اخوان
بازیگران: علیرضا اخوان، بهادر باستان حق
دراماتورژ: علی مهرانی
طراح گریم: مها دوستی
طراح لباس: همتا سعادتی
طراح و نقاش پوستر: ساجده صابری
دستیار کارگردان: محمد سلطانی
مدیر صحنه: محمد سلیمانی
عکاس: شایان بابایی
ساعت ۱۹:۰۰
تالار مولوی-سالن کوچک
خرید بلیط از تیوال

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/09/05 12:55
شماره خبر : 36188
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=36188
بدون نظر

پیام بگذارید