a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترروایت زندگی برخی از عشاق بدون فکر و اندیشه در ببو

روایت زندگی برخی از عشاق بدون فکر و اندیشه در ببو

روایت زندگی برخی از عشاق بدون فکر و اندیشه در ببو

نمایش “ببو”  روایتی واقعی از وضعیت روز جامعه در کشور را در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد به تصویر می کشد.
مهیار شیروانی نویسنده و کارگردان نمایش “ببو” در مصاحبه اختصاصی با پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس گفت: “ببو” داستان کامبیز است. پسری مامانی که با او در یک خانه قدیمی زندگی می کند. عاشق دختر خلافکاری بنام جعلی مهوش و نام واقعی پریوش می شود و به همراه او و پدرش ساسان، در یک سرقت اشیا باستانی شرکت می کند. اما مهوش و ساسان او را دور می زنند و چیزی دستگیرش نمی شود و نمایش از جایی شروع می شود که کامبیز موفق شده ساسان را در زیرزمین خانه شان گروگان بگیرد…
وی افزود: از شهریور ۹۷ تا تیر ۹۸ این متن رانوشته ام و در تمام مدت نگارش به آن  شک نکردم و مضمون داستان جعلی نبود. هنوز هم شکل مضمونی مورد نظرم در “ببو” را در اشکال کلی تر زندگی مان می بینم.
وی درباره پرداخت این نمایش با توجه به وضعیت حال امروز جامعه گفت: یک مثال می زنم. داستان ببو احتمالا در زمستان ۱۳۹۶ می گذرد. دوره ای که تلگرام فیلتر شده و سروش جایگزین آن شد و حتما به خاط دارید که اعتمادی به سروش نشد و عرضه ی ناموفقی را تجربه کرد. اجرای روز سوم ما در سال ۱۴۰۰ در شرایطی بود که مجلس همان روز طرح صیانت از فضای مجازی را تصویب کرد و شاهد بیشمار واکنش بی اعتمادی بودیم.
وی ادامه داد: جایی در نمایش به سال ۱۴۰۰ اشاره می کنید که قیمت کوزه دزدیده شده ده برابر می شود و با مضمون بی اعتمادی ای ارتباط دارد و  البته شروع نگارش داستان چند ماه پس از تحریم های ترامپ در بهار ۱۳۹۷ بود و پیش بینی اش کار سختی نبود.
کارگردان نمایش  “ببو” در  خصوص تاثیر کرونا بر تئاتر کشور گفت: تئاتر تهران بازار قابل اعتمادی نیست. پر از کالای غیر قابل اعتماد فرهنگی و مخاطب دائم و هر روزه ای ندارد و تنها اعتبار سنجی ای که پیش از اجرای عموم نمایش انجام می شود، بحث سانسور است. پس سروکله ی هر آدم بی کله ای با مقداری پول در جیب هایش آنجاها پیدا می شود تا بخت خود را در ستاره شدن آزمایش کند. بازار پر است از اجراهایی که مخاطب را وادار می کند پس از پایان مراسم شکنجه (اجرا)، با خودش عهد کند که دیگر پا به هیچ تماشاخانه ای نگذارد و با توجه به شیوع  کرونا  گروه های نمایشی معتبر تر کار نمی کنند و بنظر می آید در کل کیفیت محصولات از گذشته هم پایین تر آمده است.
او افزود: در شرایطی که مخاطب غیر قابل اعتماد ترین وضعیت را نسبت به بازار تجربه می کند، تعطیلات مداوم ثبات تبلیغاتی را از بین می برد. به مخاطب حق می دهم هیچ اعتمادی نتواند کند؛ همانطور که به کامبیز نمایش نیز حق می دهم نتواند اعتماد کند.
 شیروانی درباره ی زمان اجرا در این شرایط کرونایی در تئاتر شهرزاد گفت: در مورد اجرای کار با گروه نمایش همفکری زیادی داشتیم و تصمیم نهایی آن شد که در ویرانه دنبال گنج بگردیم. منتظر سر آمدن روزگار کرونا نشدیم و به همراه گروه ترین گروه نمایش که دیدم، ببو را تمرین کردیم.
 پرستو الماس، نیکو پشوتن، عماد جاویدپور و مسعود رمضانی  بازیگران این اثر هستند.
همچنین ‏‎مجری طرح: محمد گودرزیانی، ‏‎طراح نور  رضا خضرایی، ‏‎طراح گرافیک محمدصادق زرجویان، ‎طراح گریم مریم سالاروند، ‏‎مشاور طراحی صحنه هادی بادپا، موسیقی پوریا مهدی، گروه کارگردانی ایمان حسینی و دانیال کریمی، ‏‎مدیر اجرا محمدرضا اربابی‌نیا، ‏‎عکاس علی قره‌داغی، ‏‎مدیر روابط‌ عمومی امیر قالیچی و ‏‎مشاور رسانه‌ای امیر پارسائیان‌ مهر این نمایش را بر عهده دارد.
 نمایش  “ببو” به نویسندگی و کارگردانی مهیار شیروانی در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد ساعت ۲۰:۳۰  به مدت  ۸۰ دقیقه‌ای اجرا می شود.
به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
نویسنده
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/05/09 09:54
شماره خبر : 29040
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=29040
بدون نظر

پیام بگذارید