a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترحسین پور: تا زمانیکه کار تصویر نکنی تلاش هایت دیده نمی شود

حسین پور: تا زمانیکه کار تصویر نکنی تلاش هایت دیده نمی شود

حسین پور: تا زمانیکه کار تصویر نکنی تلاش هایت دیده نمی شود

 

مانلی حسین پور، بازیگر نمایش« بیماری خانواده میم» گفت: متاسفانه تا کار تصویر انجام ندهی، تلاش هایت دیده نمی شود. من کاری که دوست دارم را انجام می دهم و حتی کار تصویر خیانت به تئاتر است زیرا من برای این صحنه آمده ام اما بعد دیدم اشتباه است چون تا تصویر کار نکنی، مردم ارتباط برقرار نمی کنند و حتی برای دیدن نمایشت نمی آیند.

حسین پور در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری سینما آفیس اظهار کرد: زمانیکه همسرم، سروش طاهری می خواهد نمایشنامه ای را کار کند، من متن را می خوانم و وی میپرسند کدام نقش را دوست داری؟ در این اجرا نیز نقش ماریا را بازی می کنم او یک کاراکتر فانتزی است و دختری سر به هواست که دوست دارد هر چیزی را تجربه کند و خود را در چهارچوب خانواده و جامعه قرار نمی دهد و از آنجایی که بیشتر نقش هایی که تا به حال بازی کرده ام، جدی یا در فضایی عاشقانه و رومانتیک بوده است، دوست داشتم چنین نقشی را تجربه کنم.


وی افزود: خود کاراکتر دختر فاحشه ای بود که با بسیاری از مردان در ارتباط بوده است و کاراکتر دکتر که راوی ماجراست و از نمایش حذف شد، زمانیکه کاراتر ماریا را معرفی می کند، می گوید ماریا رکورددار سقط جنین است و من حس کردم اگر بخواهم خود کاراکتر را بازی کنم، مخاطب با من ارتباط برقرار نمی کند زیرا معمولا مردم عام با چنین کاراکترهایی ارتباط نمی گیرند و کار لطمه می خورد. درنتیجه من این نقش را ساده گرفتم و دختری را بازی کردم که دختر بدی نیست و دوست دارد زندگی کند، تجربه کند، شیطنت های دختران کم سن و سال را دارد و از تنهایی فرار می کند. همه کاراکترهای نمایش از تنهایی فرار می کنند.

حسین پور همچنین بیان کرد: من با هنرجوها و دانشجویان، بسیار در ارتباط هستم و مدتی در آموزشگاه تدریس می کردم و دوست دارم که با دختران جوان در ارتباط باشم و دغدغه های آنان را بدانم و متوجه شوم که درباره مردها چگونه فکر می کنند. روحیات و رفتارهای آن ها در ذهنم می نشیند و از این موضوع برای رسیدن به کاراکتر ماریا استفاده کردم.
بازیگر نمایش بیماری خانواده میم در ادامه گفت: هوش و خلاقیت بازیگر در موفقیت یک نمایش موثر است. یعضی کارگردانان این فرصت را به بازیگر نمی دهند اما برخی اجازه می دهند بازیگر اتود بزند و برداشت خود را از کاراکتر نشان دهد. و بازیگر می تواند وجه هایی از کاراکتر را نشان دهد که شاید کارگردان حتی به آن فکر نکرده است. چون کارگردان مسئول پیدا کردن کاراکترها نیست و باید کاراکترها را در صحنه بچیند.
به طورمثال آقای طاهری از همه بازیگران خواستند وسیله ای را برای خود طراحی کنند که تا آخر نمایش همراهشان باشد و اگر بازیگر خلاق باشد، وسیله متناسب با کاراکتر خود را پیدا می کند. به طور مثال آبنبات من نشانه دختر سر به هوای کم سن و سال بود.

وی افزود: بازیگر باید خلاقیت خود را به کارگردان نشان دهد و خود را سانسور نکند. به طور مثال نقش آندرا در نمایشنامه بلافیگورا بسیار از من دور بود زیرا نمایشنامه فرانسوی بود و کاراکتر آندرا هم زنی با مشکلات روحی و روانی بود که با مردی متاهل رابطه داشت و من در کافه مینشستم و ارتباط آدم ها را می دیدم و این موضوع باعث کمک به کاراکترم شد.
او گفت: بازیگر باید بخواند، ببیند و به اطرافش دقت کند تا بتواند نقش را در وجود خود پیدا کند. البته هدایت کارگردان هم مهم است و سروش طاهری به خوبی توانست این کار را انجام دهد و برخی از رفتارهای کاراکترها را خودش طراحی کرد. کلیت کار باید متقابل باشد.
مانلی حسین پور تصریح کرد: تئاتر را بیشتر دوست دارم و اصلا قابل مقایسه با تلویزیون و سینما نیست. زیرا در تئاتر یک کاراکتر را پیوسته بازی می کنی اما در تلویزیون به دلیل کات هایی که می دهند یا ممکن است یک روز اصلا فیلمبرداری نکنند و یا باید در سرما و گرما بازی کنی، اصلا حس آن کاراکتر از وجودت می رود. در حالیکه در تئاتر من یک ساعت مروارید هستم، یک ساعت آندرا و یک ساعت ماریا و من حتی بعد از اجرای برخی نمایش ها تا مدتی حالم بد است زیرا همه نمایش ها در فضای کمدی و شاد نیستند و گاهی یک نمایش به قدری تاثیر گذار و پر از غم است که باید با تمام وجودت نقش را درک کنی.اما متاسفانه تا کار تصویر انجام ندهی، تلاش هایت دیده نمی شود.


وی در پایان گفت: البته تصویر هم دنیای دیگری دارد و قابل احترام و ارزشمند است. زمانیکه فیلم خوبی بازی می کنی و خودت را نشان می دهی و خودت را در تصویر میبینی خوب است. در تلویزیون هم باید زیر پوستی بازی کرد و باید کمترین اغراق را داشته باشد که آن هم کار هر کسی نیست و سخت است اما من تئاتر را بیشتر دوست دارم.

نمایش «بیماری خانواده میم» به کارگردانی سروش طاهری در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر تا ۲۱ آذر روی صحنه خواهد رفت.

مصاحبه کننده: زهراجهان پرور

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/08/24 00:00
شماره خبر : 35596
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=35596
بدون نظر

پیام بگذارید