a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاترتختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک

تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک

تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک

آخرین شب زندگی یک قهرمان به روایت تینو صالحی

نمایش تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک ، روایتی متفاوت از آخرین شب زندگی جهان پهلوان تختی است.

تینو صالحی، نویسنده و کارگردان نمایش، آخرین شب زندگی جهان پهلوان تختی را از زاویه ای جدید مورد بررسی قرار داده و با بهره گیری از عنصر خیال، آخرین شب زندگی این قهرمان ملی را به تصویر می کشد. قهرمان کشی، تم اصلی این نمایش است.

رضا بهرامی، مجید رحمتی، سهیل ملکی، سامان کرمی، نجلا نظریان، حسین خجسته، آروین فلاح، کهبد تاراج و مسعود حکمت آرا، بازیگران این نمایش هستند.

تینو صالحی، کارگردان نمایش، در گفت و گو با سینماآفیس گفت: من این نمایشنامه را چهار سال پیش نوشتم اما در این چهار سال اتفاقاتی افتاد. فیلم تختی ساخته شد، فیلم قبلی که درمورد تختی ساخته شده بود را دیدم و منابعی را در اینباره پیدا کردم و درموردش تحقیقاتی انجام دادم که حاصل آن این نمایشنامه شد.

وی افزود: من فکر کردم که تاریخ نگاری درباره تختی دغدغه من نیست و من باید نمایشی را درباره یک اسطوره و قهرمان کار کنم که نگاه جدیدی داشته باشد زیرا آنچه که باید درباره تاریخ نگاری گفته شود، گفته شده است.به همین دلیل سراغ آخرین شب زندگی تختی که هیچ کس آن را ندیده است و از خیال استفاده کردم.

نویسنده نمایش همچنین اظهار داشت: مستندنگاری در اولویت دوم قرار دارد و کار من درباره قهرمان کشی است و اینکه ما چقدر می توانیم درباره زندگی افراد مشهور کنکاش کنیم. ما یکسری ملاحظات را درباره آدم های مشهور نداریم و به آنها مانند آدم آهنی نگاه میکنیم و هرآنچه دلمان بخواهد می گوییم. مردم آدم ها را مشهور می کنند اما بعد چرا اینقدر اذیتشان می کنند و چرا نمی گذارند زندگی کنند و چرا اینقدر کنکاش می کنند؟
این ها مدت ها ذهن مرا مشغول کرده بود و مرا به این نتیجه رساند که من باید شبی را درمورد تختی کار کنم که کسی چیزی درباره اش نمی داند و باید خیالی و محور آن قهرمان کشی باشد.

وی در ادامه گفت: اصولا آثار پرتره در سینمای ایران خیلی جواب نداده است درصورتی که در سینمای جهان نتیجه خوبی داشته است و در چند سال اخیر کارهای موفق کارهایی بوده که درباره یک شخصیت بوده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در تئاتر هم چندان موفق نبوده. به طور مثال درباره مصدق و چند نفر دیگر کار شده اما جواب خوبی نداده است. معمولا کار پرتره انجام دادن کار سختی است به ویژه برای من زیرا اولین کسی در ایران هستم که تختی را روی صحنه می آورد و این کار ریسک داشت اما من حس کردم که این رسالتی است که بر دوش دارم و این ریسک را به جان خریدم که کار فروش نکند.

صالحی افزود: ما در چهار روز شش اجرا داشتیم و پنجشنبه و جمعه دو اجرا داشتیم و تا اینجا
استقبال خوب بوده است.

کارگردان نمایش بیان کرد: تختی قبلا یک اسم بود اما الآن یک مفهوم است و من آن مفهوم را دوست دارم و زمانیکه زندگی اش را مرور می کنم، اینکه کشته شده یا خود کشی کرده، اختلاف خانوادگی داشت یا نداشت دیگر برایم مهم نیست و همانطور که در نمایش هم گفتم دیگر به من ربطی ندارد.

وی در پایان گفت: الآن دو هنرجو سر این کار دارم که یکی از آن ها هنرجوی خودم است. عموما از هنرجویانم در کارها استفاده می کنم و در قبلی من ۷۰% هنرجو بودند.
از سال ۱۳۸۵ هم که تئاتر حرفه ای و تدریس را همزمان آغاز کردم، فکر می کنم ۳% هنرجویان واقعا استعداد دارند.

نمایش تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک، تا ۳۰ آذر ۱۴۰۰ در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر، اجرا خواهد داشت.

دستیار کارگردان، برنامه ریز و منشی صحنه: مریم ‌نورالدینی

طراح صحنه:  تینو ‌صالحی

طراح نور: میثم ‌صفری

طراح لباس:نجلا ‌نظریان

طراح گریم: ماریا ‌حاجیها

مجری گریم:  بهاره ‌اسدی

مجری طرح و مدیر تولید: کهبد ‌تاراج

گروه کارگردانی: آرین ‌مرادی، مهدی خلخالی، کهرام تاراج

عکاس: رضا ‌جاویدی

طراح پوستر و مواد تبلیغاتی:  شایان ‌کیانی

انتخاب موسیقی و آرایه های صوتی: آروین فلاح

روابط عمومی و تبلیغات:  امیر قالیچی

ویدئو: سامان کرمی

تحقیق و گردآوری اطلاعات: نجلا نظریان

از دیگر عوامل این نمایش هستند.

/انتهای پیام

کیمیا جهان پرور

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/09/07 10:57
شماره خبر : 36268
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=36268
بدون نظر

پیام بگذارید