a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاتراکبر زنجانپور: صدای مرغ سحر از سینه همایون شنیده خواهد شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

اکبر زنجانپور: صدای مرغ سحر از سینه همایون شنیده خواهد شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

اکبر زنجانپور: صدای مرغ سحر از سینه همایون شنیده خواهد شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، در پی درگذشت محمدرضا شجریان که امروز پنجشنبه ۱۷ مهر در بیمارستان جم چشم از جهان فروبست، مراکز و چهره‌های فرهنگی و هنری پیام‌های تسلیتی صادر کردند.

اکبر زنجانپور بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون طی پیام تسلیتی کوتاه که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفت، نوشت: صدای مرغ سحر از سینه همایون شنیده خواهد شد.

مجمع صنفی ناشران موسیقی

مجمع صنفی ناشران موسیقی نیز در پیام تسلیت خود چنین آورده است: «موسیقی ایران، امروز بی تردید یکی از ستاره‌های پر فروغش را از دست داد. هنرمندی که در اخلاق و منش یگانه و در آواز و موسیقی‌شناسی بی‌همتا بود. هر چند امروز محمدرضا شجریان موسیقی ایران را تنهاتر کرد اما سبک و شیوه خود را تا همیشه بر صفحه هنر ایران زمین جاودانه ساخت. استادی که همواره تلاش به تازگی لفظ داشت، با رفتنش «بودن» را برایمان معنا کرد.

مجمع صنفی ناشران موسیقی درگذشت وی را به ملت ایران تسلیت می‌گوید و برای خانواده استاد طول عمر آرزو می‌کند تا چراغ‌دار راه او باشند.»

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری

میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری نیز در پی درگذشت محمدرضا شجریان پیام تسلیتی را منتشر کرد. در متن این پیام آمده است:

«بازگشت همه به سوی اوست

استاد محمدرضا شجریان، پس از تحمل طولانی‌مدت رنج بیماری، از میان ما رفت. این هنرمند ممتاز و جریان‌ساز، بخشی از حافظه مردم این سرزمین است و آوازهایش حال چندین نسل از مردم ما را جلا داده است. بی‌شک در عالم حقیقت، هنر و هنرمند دیر می‌پاید و زوال نمی‌پذیرد. آنچه مردنی‌ست نگاه‌های دنیایی‌ست که بویی از هنر و دقایق عالم ملکوت نبرده‌اند. این فقدان را به همه اهالی هنر و بخصوص اهالی موسیقی تسلیت می‌گویم و برای آن استاد فرهیخته که در اربعین حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام از میان ما رفت آمرزش الهی و همجواری با خوبان ملکوت را از خداوند مهربان خواستارم.»

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی

سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حال حاضر ریاست کمیته ملی المپیک را عهده دار است نیز پیام تسلیتی منتشر کرد.

در پیام صالحی امیری نیز آمده است:

«انالله و اناالیه راجعون

هنرمند ارجمند جناب آقای همایون شجریان

با اهدای سلام. خبر تاسف بار ضایعه درگذشت خسرو آواز ایران، استاد والامقام و گرانمایه محمدرضا شجریان موجب اندوه همه علاقه‌مندان آن یگانه آواز ایران شد. شجریان در طول عمر هنری خود همواره بازتاب صدای مردم روزگار خویش بود و نوای جاودانه‌اش معنوی‌ترین لحظات ایرانیان را رنگ و طعمی دوچندان می‌بخشید. او که دعای ربنا را با نوای بی‌بدیلش خواند و وقف ملت بزرگ ایران کرد، در زمره اساتیدی بود که چراغ فرهنگ موسیقی ایرانی را در طی چند دهه به سختی و با تحمل رنج‌های فراوان تا به امروز بر دوش کشید و شیوه آوازش بسیاری از ایرانیان را با ادبیات ایرانی و اشعار شاعران کهن ایران زمین مانوس کرد.

امروز در فقدان قله آواز ایران، مرغ سحر ناله سر می‌کند و ملت بزرگ ایران سوگوار داغی تازه است. ضمن عرض تسلیت این غم بزرگ به عموم ملت ایران و علاقه مندان و دوستداران آن استاد پرآوازه بویژه اهالی فرهیخته فرهنگ، هنر و ادب سرزمینمان، از درگاه خداوند متعال برای استاد عزیزمان طلب رحمت و مغفرت و برای جنابعالی و خاندان گرامی صبر و سلامت مسالت می‌نمایم.»

معاون هنری امور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی درگذشت استاد محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.

حسینی در این پیام نوشته است:

«هوالجمیل

زُهره سازی خوش نمی‌سازد مگر عودش بسوخت

می موید به تلخی و به زاری می گرید هر که در آیینه آوازش از خویش رمیده و در عشق آرمیده باشد. خنیاگر وطن، تن به خاک وطن و جان به جان جهان سپرد. کیمیاگری که به گوهر هنر، شریک دردها و درودهای روزگار خویش بود و به اعجاز آواز، ناب ترینِ نیایش‌ها را سرود و بی نقاب ترینِ انسان‌ها را ستود. اگر چه بالای آن سرو به سعی مرگ خم آورده است اما به حُسن خداداد خویش و به مهر ماندگار مردم، آن جانِ جویا جاودانه است و به صاحبدلی، صدایش نوشداری آشفتگی‌ها و سرگشتگی‌ها باقی خواهد ماند.

استاد «محمدرضا شجریان» متولدِ مردم بود و بدرقه او نه به لحن و لهجه “بدرود” که به آوای “درود” خواهد بود اما مگر می‌توان به بوی بهار و عطر گل و غیبت یار به حسرت نگریست و نخواند که

عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد»

خانه سینما

خانه سینما نیز در سایت خود پیام تسلیتی را منتشر کرد که در آن آمده است:

«خانه سینما درگذشت استاد آواز ایران زنده یاد محمدرضا شجریان را به خانواده محترم ایشان، جامعه موسیقی کشور و اعضای محترم جامعه اصناف سینمای ایران تسلیت عرض می‌کند.»

مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت

سیدمحمد طباطبایی حسینی مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت نیز درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.

در پیام طباطبایی حسینی چنین آمده است:

«اگرچه دیدار استاد شجریان با معبود را نیازی به تسلیت‌گویی نیست اما این چند خط بماند برای ثبت در تاریخ. محمدرضا شجریان مردنی نیست؛ او از حصار تن رهید و همانطور که فرزندش نوشت به دیدار معشوق شتافت. شجریان صدای ماندگار ایران است و از این منظر برای مردم یگانه شد. او را با مرگ میانه‌ای نیست از آن جهت که صدای مردم بود و خود تایید و تاکید کرد که صدای مردم است؛ او صدای مردم است. او در طول زندگی همواره تلاش کرد آزاده باشد و چه خوش که در اربعین معلم و رهبر آزادگان «ارجعی الی ربک» را پاسخ داد. اینجانب ضمن آرزوی صبر برای علاقه‌مندان و خانواده بزرگوار ایشان و نیز عرض تسلیت به هنرمندان پیشکسوت برای استاد محمدرضا شجریان آمرزش الهی خواستارم.»

این خبر به‌روزرسانی می‌شود…

مشاهده خبر از سایت منبع

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید