a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید
خانهتئاتر«اصوات سرگردان» در دیوار چهارم به کارگردانی سعید داخ

«اصوات سرگردان» در دیوار چهارم به کارگردانی سعید داخ

«اصوات سرگردان» در دیوار چهارم به کارگردانی سعید داخ

نمایش «اصوات سرگردان» نوشته زهرا برزگر و به کارگردانی سعید داخ هر شب ساعت ۱۹ در تماشاخانه دیوار چهارم بر روی صحنه می رود. سمیرا شاهنجرینی ,مهرداد طهماسبی, عماد البوشوکه,ساناز تفکری,امیر محسن کوه گره, صایب دادو,مهدیه زندیه و محیا الهیاری بازیگران این نمایش هستند.

محمود کسایی زاده تهیه کننده نمایش «اصوات سرگردان» درخصوص اجرای این نمایش در گفت و گو با خبرنگار سینما آفیس گفت: از نظر من ویژگی اصلی نمایشنامه «اصوات سرگردان» باز بودن بستری برای پرداخت بیشتر به ارتباطات درونی عناصر شخصیتی است. پرداختن به این موضوع اگرچه در ظاهر از طریق نشانه‌گذاری، به وجوه و ابعاد بیرونی جامعه و تاثیر پذیری آن به افراد میل می‌کند، اما در واقع بیانگر عصیانی‌است که ذهن انسان تشکیل می‌شود. در این اثر تعلیق در هوشیاری یک انسان، باعث بروز و تقابل ده ها قطب حقیقی و غیر حقیقی در ذهن او است که به مرز افسارگسیختگی می رسد.
او ادامه داد: نکته‌ی جالب این تقابل درونی این است که در نهایت ما، بخش بسیار کوچکی از این تننش ها و سازگاری های خیالی متاثر از اجتماع و پیرامون خود را با پالایشی بسیار شخصی و ساده شده به همان جامعه انتقال می‌دهیم.در این نمایش سعی شده از المان های ساده برای بیان پیچیدگی داخلی و شخصی قهرمان یا ضد قهرمان صورت گیرد.


کسایی زاده درخصوص انتخاب بازیگران نمایش «اصوات سرگردان» بیان کرد: برای انتخاب بازیگران نمایش سعی کردیم از میان بازیگران جوان و جویای نام بهترین ها را انتخاب و تلاش کردیم بازیگرانی که به کاراکترهای ذهنی ما نزدیک بودند, به ایفای نقش بپردازند..
کسایی زاده درخصوص ایده اجرای نمایش بیان کرد: ایده ی نمایش «اصوات سرگردان» توسط زهرا برزگر نویسنده اثر ارائه شد و متوجه شدیم که می توان روی این ایده و نمایشنامه کار کرد, درنهایت با اعمال تغییرات روی متن نمایشنامه , نمایش «اصوات سرگردان» برای اجرای روی صحنه آماده شد.

کسایی زاده با اشاره به روایت نمایش «اصوات سرگردان» گفت:«اصوات سرگردان» قصه ی رویارویی انسان با خودش است. در دنیایی که همه در حال فرار کردن از خودشان هستند و صداهای ذهنشان را خاموش می کنند، دختری با ذهن نامحدودش تنها می شود. دختری از جنس همه آدم های عادی ای که زندگی شان سرشار از زخم ها، حسرت ها، ناکامی ها و شیرینی هاست.« اصوات سرگردان» روایتگر زندگی همه آن هایی است که برای زندگی کردن دست و پا می زنند و در این دست و پا زدن ها اولین کسی را که فراموش می کنند خودشان است. غافل از این که خودشان تنها کسی است که هرگز ترکشان نمی کند.
این نمایش قدرت ذهن انسان را به تصویر می کشد. جنگ درونی چکاوک، دختر روی ویلچر، با احساسات و نیازهای سرکوب شده که فکر می کرد آن ها را جایی در ذهنش مدفون کرده است. این اصوات سرگردانند چرا که جایگاه درستی در ذهن این دختر ندارند. هر کدام از این صداها تکه هایی از واقعیت ها، توانمندی ها و نیازهای او هستند که تلاش می کنند بر دیگری چیره شوند. قدرت هر کدام که بیشتر باشد بر راهی که در زندگی پیش می گیریم تاثیر می گذارد. آنچه چکاوک، و یا بهتر است بگوییم هر انسانی، نیاز به انجامش دارد به تعادل رساندن این اصوات سرگردان افسارگسیخته و استفاده از آن ها به بهترین شکل است. اصوات سرگردان ذهن چکاوک در واقع در ذهن همه ما هم هست. همه ما زمانی را به یاد می آوریم که در اوج ناامیدی و ناتوانی به حرف آن صدای ضعیفی گوش کردیم که درونمون فریاد می زد “تسلیم شنو!”. علاوه براین، صدای سرزنش گر، حس بیخیالی و رها شدن از قید و بندها، حس نیاز به زنجیر شدن به اصول در زندگی و استعداد و نیازهایی که هرگز فرصت و جسارت شکوفا شدن نداشتند اصوات سرگردان ذهن چکاوک و همه ماست. این قصه به ما یادآوری می کند که انسانی که این چنین جمع اضداد است به هیچ وجه یک بعدی نیست. هر کدام از این ابعاد رسالتی دارند که گام اول برای بهره بردن از آن ها رویارویی با آن ها و پذیرفتنشان است.
وی افزود:این نمایش همچنین به ما قدرت جرقه های کوچک و کم سوی امید را نشان می دهد که حتی در قعر تاریکی هم می توانند ما را به حرکت وادارند. امیدی که نه از محرکه های خارجی بلکه از درون ما با تمام احساست ناامنی، ترس، ناتوانی و تردید شعله ور می شود. اصوات سرگردان به ما می گوید خودمان آن کسی هستیم که برای رو به جلو حرکت کردن باید به آن متکی باشیم زیرا در جنگ زندگی تنها سرباز وفاداری که تا ابد برای قلمرو پادشاهی درونی ما می جنگد خودمان هستیم.عوامل نمایش عبارت اند از:
دستیار کارگردان: کیمیا زینی وند
مدیر اجرایی: محمد صالح حسن شاهی
طراح صحنه: محمود کسایی زاده
طراح نور: ایمان نظری
مجری نور: سودا همرنگ
طراح صدا: سارا شاهنجرینی
موسیقی: کیمیا زینی وند
منشی صحنه: شادی سعیدخو
مجری گریم: سورنا دولو
عکاس: سورنا دولو و وحید سیف اللهی
روابط عمومی: شیوا شه پوش
طراح گرافیک و پوستر: حسین جعفری
طراح لوگو: امیرحسین نیازخانی
ساخت تیزر: حسین فربهی
تبلیغات محیطی: مجموعه چاپ پایتخت

گزارش از مینا قنبری

انتهای پیام/

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1400/11/01 11:33
شماره خبر : 40692
لینک کوتاه : https://news.cinemaoffice.ir/?p=40692
بدون نظر

پیام بگذارید